Aktualitet

“Ti baljia i shpifur”-Serbët racizëm ndaj Ibrahimoviç në sy të zyrtarit të UEFA


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 16:35 - 19/02/21 |
mapo.al

Sulmuesi i Milanit Zlatan Ibrahimoviç, teksa qëndronte në tribunën e stadiumit të Beogradit “Marakana”, ka qenë viktimë e thirrjeve raciste gjatë ndeshjes së djeshme në Europa League kundër Crvena Zvezdas.

“Ti baljia i shpifur”. Me këtë gjuhë i janë drejtuar serbët sulmuesit 39-vjeçar, raportojnë mediat italiane.


Baljia është një term që serbët përdorin rëndomtë për të fyer myslimanët e Kroacisë dhe Bosnjes.
Ibrahimoviç nuk ra pre e provokimeve ndërsa pavarësisht prezencës në stadium të zyrtarëve të UEFA-s tifozët serbë nuk e patën problem të tregonin edhe një herë veten.


Kujtojmë se, Zlatan Ibrahimoviç ka ardhur në jetë nga babai mysliman boshnjak dhe nëna katolike kroate. Që të dy emigrantë në Suedi.


1


Etiketa: , , ,

Share
Mbyll
CLOSE
CLOSE
Pas