Aktualitet

Tirana, kryeqyteti me të shkuarën joshëse nën fokusin e aparatit të turistëve


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 21:54 - 27/07/21 |
mapo.al

Tirana duket një metropol krejt i zakontë për banorët që rutina e përditshme i gjen tek rendin përgjatë rrugicave të saj, por një kryeqytet grishës me një të shkuar joshëse në sytë e turistëve të huaj që zgjedhin ta vizitojnë atë.


Nëse njëherë e një kohë ajo ishte emblemë e kaosit urbanistik post-komunist, sot duket krejt ndryshe me banesat otomane e ndërtesat staliniste që herë-herë kanë shërbyer si kanavacë për t’i dhënë ngjyra dhe nuanca të reja asaj.


Një guidë turistike përmes Tiranës nis në vendtakimin më të famshëm, tek monumenti i Skënderbeut, ai i cili në sytë e turistëve shërben si qendra e referimit për Shqipërinë dhe historinë e popullit tonë e nga aty, ku Tirana është e rrethuar me pika të shumta turistike.
Një grup turistësh, kryesisht belgë, polakë dhe italianë marrin rrugën drejt Muzeut Historik Kombëtar. I ndërtuar në dekadën e fundit të regjimit komunist, ai është një ndër atraksionet më të vizituara në Tiranë i ndjekur nga Bunk’Art 2, një muzeum i ri që ndodhet pranë Ministrisë së Brendshme.Nëse dikur ai shërbente si një bunkier antiatomik i qeverisë, sot është provë e ditëve të ethshme ku çdo gjë në brendësi të tij të flet pa zë për diktaturën që zgjati për gjysmë shekulli.“Është interesante se si një vend i tillë është mbajtur aq i fshehtë nga njerëzit. Nuk e kisha menduar ndonjëherë që historinë e Shqipërisë do e mësoja në një mënyrë të tillë, në këtë muze që është kaq ndryshe nga çdo vend i botës.Shqipëria ka një të kaluar të vështirë gjë që ndihet sapo futesh në brendësi të këtij muzeu, por është kaq e bukur të shohësh se si një popull i vogël, me një të kaluar kaq të madhe historike, ka gjetur rrugën gradualisht drejt dritës dhe sot është një vend shumë i bukur turistik, me njerëz të thjeshtë që kanë zemër të madhe.”-tha për gazetën “SI” Violette, një turiste belge e cila kishte dy ditë që kishte ardhur në Shqipëri.

Guida, i dërgon mandej turistët përmes pedonales në Kalanë e Tiranës, ajo, e cila, sipas një turisti ngjan me një qytet brenda një kryeqyteti.

“Kjo është një kala fantastike. Ka gjallëri, kafene, shumë ngjyra dhe mbi të gjitha ajo që më pëlqen është një gërshetim i modernes me tradicionalen.

Janë disa dyqane këtu ku mund të gjesh produkte artizanale, gjë që më ka tërhequr vëmendjen.

Nuk e dija se Shqipëria ishte një ndër vendet që shquhej për produktet artizanale por tek kam parë disa prej tyre, kam kuptuar delikatesën dhe detajet me të cilat punojnë shqiptarët. Është shumë impresionuese.”-rrëfen ai më tej.

Duke ndjekur udhën me kalldrëm nga Kalaja e Toptanëve, guida i udhëheq turistët drej “Urës së Tabakëve”, ndërtuar në shekullin e 18, ende po aq stoike, një dëshmi e gjallë e arkitekturës së veçantë.

Turistët nisin procesin e shkrepjes së fotografive, interesohen pastaj fill për çdo detaj rreth saj dhe gati në të ikur, kthehen përsëdyti të shkrepin ndonjë tjetër foto, nga ndonjë tjetër kënd.

Ergys Xhika, guida e këtij grupi, i drejton më tej drejt Pazarit të RI, aty ku që në hyrje të bien në sy fasadat unike, me stil arkitekturor italian por me motive tërësisht shqiptare.

“Tiranën e kam vizituar para disa vitesh. Të jem i siqertë, nuk ishte aq e bukur dhe me ngjyra. Të jepte një ndjesi gri dhe dukej si një gërmadhë që kish’ mbetur nga komunizmi.

Por sot, gjithçka është shumë ndryshe. Nuk e mendova që tranzicioni fizionomik do e pushtonte aq shpejt këtë kryeqytet.

Pazari dikur ishte një rrëmujë ndërsa këtë herë e gjeta shumë të organizuar, me shumë ngjyra, ka ndërtesa të bukura, kafene interesante dhe mbi të gjitha duket se ka ushqime shumë të mira dhe të freskëta. Tirana është e pastër dhe e rregullt por ajo që më pëlqen më shumë është pikërisht fakti se është një kryeqytet ku mund të gjesh ushqim nga të gjitha trevat shqiptare. Gastronomia në Shqipëri është e mrekullueshme.

Më duket sikur këtij vendi i është rikthyer autenciteti por këtë herë, rivendosur akoma dhe më bukur.”-tha një tjetër turist Italian nga po i njëjti grup.

Që kulinaria shqiptare është kthyer në një “atraksion” të rradhës për turisët e huaj, e pranon dhe Ergysi duke pohuar se ndër gjithë turistët që ka patur në këto tre vite, të gjithë kanë mbetur të impresionuar nga kuzhina shqiptare.

Këmba-këmbës ata ndjekin njëri-tjetrin drejt “Piramidës” së Tiranës, një simbol i komunizmit në Tiranë që u ka rezituar shumë tentativave të qeverive për ta shkatërruar.

“Unë i kuptoj dhe përpjekjet që janë bërë për ta shkatërruar atë pasi duke qenë se është simbol i një kohe të errët për shumë njerëz, prania e saj u ndërmend kujtime të trishta.

Por, megjithatë e pranoj që ka një stil arkitekturor shumë të veçantë dhe sidomos për kohën kur është ndërtuar, është moderne.
Për turistët si unë që vijnë dhe duan të mësojë më shumë për Shqipërinë këto objekte të mbetura janë shumë të rëndësishme. Ata të lënë shumë të kuptosh për Tiranën dhe ndryshimin e saj ndër vite.

Mendoj që do të ua sugjeroj vizitën në Shqipëri të gjithë miqve të mi. Ia vlen ta vizitosh.”-u shpreh një turiste 27-vjeçare nga Polonia e cila ndër të tjera shtoi se ishte gazetare dhe se pas kthimit në vendin e saj do të shkruante për Shqipërinë.

Guida që zgjat rreth dy orë përgjatë Tiranës finalizohet drejt Ish-Bllokut, aty ku në periudhën e paraluftës ishin përqendruar disa nga vilat më të bukura, ndër të cilat dhe ajo e Enver Hoxhës që e ktheu këtë lagje në rezidencë të vetën dhe të anëtarëve të tjerë të udhëheqjes komuniste.

Kjo lagje për turistët dëshmon ndryshimin ndër vite për të cilin Tirana shquhet, për ta, aty pranëvihen dy kohë krejt paralele, dikur e ndaluar, sot më e gjallë se kurrë tek gëlon nga kafenetë, lokalet luksoze dhe temat e Instagramit.

Nënvizimin për Tiranën tashmë e bëjnë të huajt që në ndryshim nga qytetarët që jetojnë në të, nuk e shohin si një kryeqytet të zakoshëm.
Tirana, nën fokusin e aparatit fotografik të tyre është një kryeqytet me një të shkuar joshëse, ku çdo objekt evokon kujtimet e së kaluarës, e ku çdo dritëhije nuk është kurrë ajo e njëjta si një ditë më parë.

<
>
01854685-dbc9-40bd-a0c2-889b68755b7d 102d1f80-bd73-4be4-9ab8-723b36f068eb 55792c86-89b9-4b31-a157-a94a984418aa 2e4e58cf-fb9d-4869-b3b2-72c1e7e9c12d f99373e1-9d96-4d8d-aa2c-eeb8f0941005 e9631647-ddf1-43e1-a0cd-486e4387e375 10fa64d4-d762-4f74-8cf0-a689dd7ae72a f0e4c069-6e5f-46b3-99db-90223585736f 73c3f8b8-034b-4ec1-9725-25b84678ad15 2c4d2e1e-c138-4e17-a3bc-ec839c556beb 8f61723e-4a4f-4cb3-9512-928f3008ba3f dd8e47fa-388c-4730-be9c-b595fc036d7f fc116b3a-3f2c-46f8-9d49-e963b853e635 7e3bf74f-4370-4827-9017-b65811ba5d99 73ca9957-f92b-44a5-bb5b-b1ab64272608 93506fe2-cd1d-41f2-8d6c-7a5c72dfae37 cd8f4016-09fc-4067-845b-5a06bc26185b
1


Etiketa: , , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas