Kronika

Tiranë/ 8-vjeçarin e kafshon pitbulli tek ‘Pazari i Ri’, babai thirrje prindërve: Mbani armë…


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 18:00 - 05/06/18 |
mapo.al

Një fëmijë 8 vjeç u kafshua nga një qen i racës “Pitbull” duke marrë plagë në këmbë, teksa po luante në sheshin e “Pazarit të Ri” bashkë me fëmijë të tjerë.


Babai i djalit, Marius Spahia, rrëfeu për “News 24” se, fëmija i tij është traumatizuar nga sulmi i qenit, pa maskë mbrojtëse.


Ai tregon se djalin e dërgoi në Spitalin Ushtarak dhe tani do të bëjë vaksina të kushtueshme.“Ishim tek Pazari i Ri duke luajtur, padashje djali i afrohet qenit, i cili ia kthen me një egërsi të madhe. Qeni ishte i lidhur por nuk kishte maskë mbrojtëse.
Djali im bërtiste, policia nuk ishte fare, e çuam direkt në Spital Ushtarak. Djali ka bërë disa vaksina dhe pret të bëjë dhe vaksina të tjera të kushtueshme. Qentë duhet të kenë maskat e veta”, – tha i ati.Marius Spahia tregon se i zoti i qenit qëndroi tërësisht indiferent ndaj kësaj ngjarje të rëndë.

“Falje nuk kërkoi, as nuk u indinjua të vinte. Si duket pronarët kanë vetë probleme, as nuk e pa se çfarë kishte fëmija im”.

Vete 8-vjecari e kujton i friksuar momentin kur u sulmua papritur nga qeni.

“Po luaja aty dhe m’u sul qeni. U frikësova shumë. Mami më tha mos qaj bëhu trim”, – tha djali.

Marius Spahia e ka ndarë këtë ngjarje në rrejtet sociale ku qindra komentues të indinjuar , kërkojnë urgjentisht marrjen e masave nga bashkia. Ky prind bën thirrje për të gjithë prindërit të kenë kujdes dhe të mbrojnë fëmijët e tyre.

“Kur të dalin me fëmijët e vet të marrin masa mbrojtëse. Të marrin armë me vete. Të mbrojë fëmijët e tyre, të mbrojë familjen e vet”, – u shpreh Marius Spahia.

Në mbarë botën ka një debat mbi rrezikshmërinë e qenve agresivë si “pit bull”, “doberman” apo racat e tjera të kësaj natyrë dhe madje në disa vende mendohet që ata të mos lejohet të mbahen.

<
>
34305147_10212006048128307_6422672774220742656_n 34305346_10212006048008304_7113924198321356800_n 34316964_10212006047768298_1283590344079835136_n 34605198_10212006048048305_6851964792794513408_n babai pit-bull
1


Etiketa: , , , ,

Pas