Aktualitet

Tjetër ditë historike, Nora Gjakova mund rivalen franceze dhe i sjell Kosovës të artën e radhës


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 13:14 - 26/07/21 |
mapo.al

Kosova hyn edhe një herë në historinë e Lojërave Olimpike. Nora Gjakova ka mundur në finale rivalen franceze, Sarah Leoine Cysique me ippon dhe ka fituar medaljen e artë për peshën deri në 57 kilogramë.
Në gjysmëfinale Nora mundi japonezen Tsukasa Joshida në gjysmëfinale. Kjo është medalja e tretë e artë e Kosovës në Lojërat Olimpike, pas asaj të fituar para 5 vitesh nga Majlinda Kelmendi në Rio dhe asaj të para pak ditëve nga Distria Krasniqi.Kosova konfirmohet edhe një herë superfuqi në xhudo dhe renditet aktualisht në vendin e shtatë për medalje të arta në këto Lojëra Olimpike, duke lënë pas për momentin shumë superfuqi.

1CLOSE
CLOSE
Pas