Kryesore

‘Top Story’/ Propaganda: Librat falas, por jo të falur!


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 22:52 - 21/11/18 |
mapo.al

“Top Story” analizoi edhe reformën e re të Ministres së Arsimit dhe Kryeministrit Rama për shpërndarjen e librave falas, por që fëmijët duhet t’i mbajnë mirë këto libra sepse në fund të vitit shkollor do i dorëzojnë prapë, në rast të kundërt prindërit janë të detyruar t’i paguajnë.


“Mbani librat mirë se në fund të shkollës do t’i dorëzoni prapë. Mos të detyrohen mami dhe babi që t’i paguajnë për të marrë libra të rinj”,- tha Edi Rama.


“Kur një libër e jep falas, nuk mund ta marrësh përsëri. Në rastin konkret, fëmijët janë të detyruar t’i mirëmbajnë librat dhe t’i kthejnë në fund të vitit shkollor. Ja që librat nuk janë falas, janë në përdorim”,- tha Nevruz Kaptelli, kryetar i S.P.A.SH.

Lexo edhe :  Viti i ri shkollor, Rama: Tekste falas për fëmijët nga klasa e parë në të 9-ën


“Të gjitha jepen me këtë ide, gjasme falas, për shkak se është një sllogan i bukur politik, libra falas, në realitet i paguan buxheti, s’janë falas. Por është sllogan i bukur politik”,- tha Latif Ajrullai, Shoqata e Botuesve të Librit Shkollor.Ky model për dhënien e librave në përdorim është totalisht një shpikje shqiptare, pasi asnjë vend tjetër nuk e praktikon./TCH/1


Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas