Aktualitet

Tragjedi në SHBA – 4 të vdekur nga përplasjet në Capitol, mes tyre 2 gra

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 08:28 - 07/01/21 |
mapo.al

SHBA – Katër njerëz vdiqën mes trazirave në ndërtesën e Kapitolit, Uashington. Lajmi konfirmohet nga shefi i Policisë, Robert Contee.Vdekjet vijnë pasi një turmë mbështetësish të presidentit Donald Trump u përpoq të parandalonte konfirmimin e fitores elektorale të demokratit Joe Biden.


Viktimat janë dy gra dhe dy burra.
Një grua u qëllua me armë zjarri nga efektivët pasi po përpiqej të thyente barrikadën e vendosur nga Policia e Kapitolit. Ndërsa tre të tjerët ndërruan jetë teksa po u jepej ndihma mjekësore.Të paktën katërmbëdhjetë oficerë policie janë plagosur, bëri të ditur Contee, teksa shtoi se një prej tyre kishte lëndime serioze.


“Ky është një incident tragjik dhe unë i dërgoj ngushëllimet e mia familjes dhe miqve të viktimave”, – tha shefi i Policisë.

Kryetarja e Bashkisë, Muriel Bowser njoftoi se “emergjenca publike” do të zgjatet edhe me 15 ditë të tjera.

Ky urdhër do të jetë në fuqi deri më 22 janar – dy ditë pas emërimit të Joe Biden si president i 46-të të Shteteve të Bashkuara.

Deri më tani, janë arrestuar më shumë se 52 persona.

 

1


Etiketa: , , ,

Pas