Bota

Tragjedia/ 27 vite në koma, nëna zgjohet dhe thërret emrin e djalit


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 19:22 - 23/04/19 |
ro ot

Një grua është zgjuar nga koma 27-vjeçare, dhe në momentet e zgjimit thirri emrin e djalit të saj të cilin e kishte ruajtur në aksidentin automobilistik. Gruaja para se të ndodhte tragjedia, kishte marë djalin e saj nga shkolla Al Ain në Abu Dhabi, por papritmas një autobus  e goditi atë duke e lënë në koma që prej vitit 1991.

Munira e cila ishte 32 vjeç në atë kohë, pësoi një dëmtim traumatik të trurit. Por, mrekullisht, Omar (djali i saj) u largua nga ajo vendngjarje i padëmtuar. Mjekët paralajmëruan familjen e Muniras se nuk do të zgjohej nga koma. Por 27 vjet më vonë, ajo habiti mjekët kur u zgjua dhe thirri Omarin.


Omar tha: Nëna ime ishte ulur me mua në sediljen e pasme. Kur ajo pa që aksidenti po afrohej, ajo më përqafoi për të më mbrojtur nga goditja. Unë gjithmonë kam pasur një ndjenjë që ajo do të zgjohej.
Tani 32 vjeç, ai i tha për “The National” se ai kurrë nuk hoqi dorë nga mamaja e tij, sepse ai “gjithmonë kishte një ndjenjë se një ditë ajo do të zgjohej”.

Lexo edhe :  I përplas makina në Bulqizë, gruaja dhe fëmija në gjendje të rëndë

Pas aksidentit të rëndë, Munira u kthye në një spital në Emiratet e Bashkuara Arabe, në Al Ain, ku ajo u ushqye përmes një tubi dhe u mbajt në koma. Djali i saj u kujdes çdo ditë, duke ecur 4 km në spital për të biseduar me të dhe të jetë pranë saj.


Përfundimisht, familja mori një ofertë nga Princi i Kurorës i Abu Dhabit, Sheikh Mohamid bin Zayed, për të marrë Munirën në Gjermani. Atje ajo kishte një sërë operacionesh për të ndihmuar në korrigjimin e muskujve të shkurtuar, si dhe në terapitë fizike.

Dr. Ahman Ryll, specialist i neurologjisë në mjeken e Muniras në Schön Klinik Bad Aibling, tha për “The National”: Qëllimi ynë kryesor ishte t’i jepnim ndërgjegjes së saj të brishtë mundësinë për të zhvilluar dhe për të shpëtuar brenda një trupi të shëndetshëm.”

Burimi: https://www.thesun.co.uk/news/8917933/mum-wakes-up-coma-30-years/

1


Etiketa: , , , , ,

Share
Mbyll
CLOSE
CLOSE
Pas