Aktualitet

Tragjedia në Florida, arrin në 32 numri i viktimave, 117 ende nën rrënoja


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 19:17 - 06/07/21 |
mapo.al

Ekipet e kërkim-shpëtimit kanë gjetur viktima të tjera në rrënojat e ndërtesës 12 katëshe në Florida që u shemb më 24 qershor. Aktualisht janë konfirmuar 32 të vdekur, pasi u gjetën sot katër trupa të tjerë. 117 persona ende figurojnë të pagjetur.


Ekipet e specializuara e kanë intensifikuar punën, të shqetësuar se stuhija tropikale Elsa që po lëviz drejt zonës mund t’i ndërlikojë operacionet.


Zëvendës Shefi i shërbimeve zjarrfikëse për Majamin, Raide Jadallah e njoftoi numrin e ri të viktimave në një takim me dyer të mbyllura me familjarët të martën, sipas një video-klipi të postuar në median sociale. Ai tha se punonjësit kanë gjetur gjithashtu edhe fragmente të tjera trupash.Zoti Jadallah tha se operacionet u vonuan për dy orë të martën si rezultat i rrufeve. Ai shtoi se deri tani janë hequr nga zona afro 2500 tonë mbetje.Punonjësit po përdorin mjete të motorizuara për të çarë pllakat e betonit, por erërat e forta dhe qielli i ngrysur paralajmërojnë ardhjen e stuhisë që do të bëjë të domosdoshme ndërprerjen e operacioneve.Stuhia Elsa ka goditur pjesën perëndimore të Floridës por mund të futet më në thellësi të gadishullit.

Ekipet e specializuara do të vazhdojnë të punojnë edhe në mot me shi, por rrufetë e bëjnë të domosdoshm ndërprerjen e punës. Ata thonë se rreshjet kanë përmbytur me ujë garazhin e ndërtesës që tani ndodhet nën rrënoja.

Puna ka ecur shumë më shpejt gjatë dy ditëve të fundit, falë shembjes së kontrolluar të pjesës së mbetur të ndërtesës. Me rrëzimin e asaj strukture që shihej si kërcënim për ekipet në zonë, tani punëtorët mund të futen në pjesë të rrënojave që më parë ishin të paarritshme./VOA

1


Etiketa: ,

CLOSE
CLOSE
Pas