Aktualitet

Tragjedia ruse në Kavajë, analiza e ujit të pishinës çohet në laborator privat


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 15:35 - 25/10/21 |
mapo.al

10 ditë nga vdekja e katër rusëve në një hotel në Qerret të Kavajës, prokuroria nuk ka marrë ende një përgjigje për nivelin e klorit të ujit të pishinës ku ata u gjetën të pa jetë. Burime nga grupi hetimor bëjnë me dije se, tashmë kampionët e ujit janë dërguar në një laborator privat.


Pak ditë më parë, prokuroria dorëzoi mostrat e ujit pranë institutit të shëndetit publik, por këta të fundit nuk pranuan të kryenin analizat me arsyetimin se nuk ishin marrë në formën e duhur.


Po kështu edhe Instituti i mjekësisë ligjore, nuk ka ende një përgjigje sa i takon shkakut që solli vdekjen e katër turistëve që po qëndronin në ambientet e brendshme të pishinës në resortin “Gloria Palace”.Deri më tani hetuesit dyshojnë se vdekja në të njëjtën kohë e katër familjarëve të ketë ardhur si pasojë e asfiksisë nga çlirimi në atmosferë i klorit që është përdorur për pastrimin e pishinës.

Lexo edhe :  Si ia doli të triumfonte demokracia gjermaneGjithashtu kanë dyshime se nuk mund të ketë funksionuar sistemi i ventilimit të pishinës, çka ka sjellë edhe mbingarkesën e ajrit duke shkaktuar edhe vdekjen.Trupat e pajetë të Sergei e Natali Burenkova, vajzës së tyre Eketarina dhe dhëndrit Nikita Belousov u transportuan të premten drejt Rusisë, ndërsa autoritetet atje kanë njoftuar se do kryejnë një akt-ekspertim mbi shkakun e vdekjes.

1


Etiketa: , , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas