Aktualitet

Çmimi i naftës/ Transporti publik në krizë, përgjysmohen urbanët në Tiranë


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 11:05 - 18/10/21 |
mapo.al

Nga sot transporti publik do të operojë me gjysmën e kapacitetit të flotës së mjeteve urbane.


Në një njoftim për media Unioni i Transportit Publik njofton se pas një viti e gjysmë nga rihapja e transportit publik nuk është marrë asnjë masë për plotësimin e kërkesave ekonomike që janë premtuar, ndërsa rritja e pandërprerë e çmimit të naftës dhe largimi i stafit e kanë rënduar edhe më tej situatën ekonomike.


“Të nderuar, Përfaqësuesit e Unionit të Transportit Publik, ju vejnë në dijeni se pas një viti e gjysmë nga rihapja e transportit publik, ndodhemi ende në pikën fillestare ku asnjë nga institucionet përgjegjëse nuk ka marrë asnjë masë apo plotësim të kërkesave ekonomike të premtuara.E të gjendur në këtë situatë të pafuqishme ekonomike për të përballuar ecurinë e transportit dhe sidomos pas rritjes së vazhdueshme e të pandërprerë të çmimit të naftës dhe të largimit të stafit, jemi të detyruar që të operojmë nga datë 18.10.2021 me gjysmën e kapacitetit të flotës së mjeteve urbane.
Jemi në këtë situatë pas shumë kërkesash dhe njoftimesh si në institucionet vendore dhe ato qendrore ku mos reagimi i tyre na bën që të shkojmë deri në një kapitullim ekonomik të këtij sektori.Duke kërkuar mirëkuptimin e qytetarëve, mbetemi në pritje të zgjidhjes së kërkesave tona nga ana e institucioneve përgjegjëse”, thuhet në njoftim nga Unioni.

1


Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas