Aktualitet

Trashëgimi Botërore nga Unesco, digjet kështjella Shuri e OkinawaBëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 15:10 - 31/10/19 |
mapo.al

Ndërtesa kryesore e Okinawa, në Naha, e konsideruar një Trashëgimi Botërore nga Unesco, është djegur plotësisht pas një zjarri shkatërrues.


“Ende nuk dihen shkaqet e këtij zjarri, që ka rënë në orët e para të mëngjesit të kësaj të enjteje”, kanë thënë në një deklaratë për shtyp autoritetet lokale.


Pavarësisht ndërhyrjes së më shumë se 10 zjarrfikëseve, ka qenë e pamundur që ndërtesa të shpëtohet.Policia ka thënë se nuk ka të plagosur. Kështjella e famshme Shuri është një nga atraksionet turistike më të famshme të ishullit në jug-perëndim të arkipelagut dhe i përket mbretërisë Ryukyu, që qeverisi në territor për 450 vjet, para integrimit japonez në 1879.


<
>
0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13Etiketa: ,

CLOSE
CLOSE
Pas