Aktualitet

Tre kategoritë e reja që do të vaksinohen me detyrim në Shqipëri


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 22:14 - 03/09/21 |
mapo.al

Pas mjekëve, arsimtarëve dhe studentëve edhe punonjës të administratës, policët, farmacistë e laburantë do të bëjnë vaksinën me detyrim.


Këtë e ka konfirmuar zëvendës ministrja e Shëndetësisë, Eugena Tomini, e cila tha se me grupet e para vihet re një trend në rritje për t’u vaksinuar nga grupi i parë, i cili duhet ta ketë kryer deri në fund të muajit shtator.


Por, vaksinimi i detyruar ka hasur kontestime dhe refuzime edhe në Shqipëri, pasi e konsiderojnë shkelje të së drejtës së njeriut.Ndërkohë që ka ekspertë që mendojnë se përsa kohë nuk ndalon infektimin, vaksina nuk mund të jetë e detyrueshme.Zëvendës ministrja bën thirrje për vaksinim në mënyre që të kemi mbulesë të lartë vaksniale dhe të mos lejojmë qarkullimin e mutacioneve./TCH/

Lexo edhe :  Manastirliu në Kopenhagen: Siguruam vaksina për gripin dhe vaksina anti-COVID


1


Etiketa: , , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas