Shëndeti

Tri super-ushqimet që përmirësojnë kualitetin e spermës


               Publikuar në : 10:45 - 17/02/19 |
mapo.al

A e dini se mbi 90 për qind të rasteve të sterilitetit mashkullor vjen si pasojë e numrit të vogël të spermatozoideve apo kualitetit të dobët të spermës?


Duke marrë parasysh këtë, është mirë t’i keni në konsideratë disa ushqime të cilat ndihmojnë në përmirësimin e vëllimit të spermës.

Këto ushqime kanë fuqinë për t’i përmirësuar nivelet e pjellorisë, si dhe për ta rritur numrin e spermatozoideve.

Çokollata e zezë

Çokollata e zezë është e mbushur me antioksidantë. Kjo çokollatë përmban L-Arginine HCL, amino acid i cili e dyfishon numrin e spermatozoideve dhe vëllimin e spermës.

Vezët

Vezët konsiderohen si mundësi e mirë për përmirësimin e kualitetit të spermës dhe lëvizshmërinë e spermatozoideve. Të mbushura me vitaminë E dhe proteinë, ngrënia e vezëve i mbronë qelizat e spermës nga rrezatimet e lira.

Bananet

Bananet janë të mbushura me vitaminë A, B1 dhe , të cilat e ndihmojnë trupin të prodhojë spermë më të shëndetshme, e gjithashtu e rrisin produktivitetin e spermës.


Etiketa: , , , ,

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

CLOSE
CLOSE
Pas