Bota

Trinjakët rezultojnë pozitivë me koronavirus pas lindjes, njëri vendoset në ventilator

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 12:20 - 24/06/20 |
mapo.al

Meksika ka shënuar të infektuarit më të rinj me koronavirus. Bëhet fjalë për trinjakë të porsalindur, të cilët rezultuan pozitivë në ditën kur erdhën në jetë.


Sekretarja e Shëndetit në San Luis Potosi, Monica Rangel  tha se trinjakët lindën më 8 maj, nga një nënë, e cila ishte gjithashtu bartëse e virusit, por asimptomatike.


Kjo nuk është hera e parë që fëmijë të porsalindur rezultojnë pozitiv me koronavirus, por mbetet sërish diçka e rrallë.


Dy prej fëmijëve janë asimptomatikë, ndërsa njëri është vendosur në ventilator.


Zakonisht fëmijët e prekur me Covid-19 kanë më pak simptoma se të rriturit dhe me sa duket, impakti i infeksionit në shëndet rritet me moshën.

Meksika ka deri më tani 191,410 raste të konfirmuara me koronavirus dhe 23,377 viktima. Në fakt, një numër i tillë, i ulët për popullësinë e Meksikës, mendohet të jetë për shkak të testimeve të pakta që vendi bën.


Etiketa:

Pas