Aktualitet

Trump insiston: Kam prova, virusi e ka origjinën në laboratorin kinez
Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 08:30 - 01/05/20 |
mapo.al

Presidenti amerikan Donald Trump shfaqet dyshues, madje duket se nenvlereson agjencitë e tij të inteligjencës duke sugjeruar se ai ka parë prova qe coronavirus origjinën e ka nga një laborator në Kinë, raporton BBC.Me heret, zyra e drejtorit kombëtar të inteligjencës amerikane tha që ishte ende duke hetuar sesi filloi virusi.


Por zyra tha që e kishte përcaktuar Covid-19 “nuk ishte e prodhuar ose e modifikuar gjenetikisht”.
Kina ka hedhur poshtë teorinë e krijimit apo modifikimit ne laborator dhe kritikoi përgjigjen e SHBA ndaj Covid-19.Që nga shfaqja në qytetin kinez Wuhan në fund të vitit të kaluar, koronavirusi konfirmohet se ka infektuar 3.2 milione njerëz në të gjithë botën dhe vrau më shumë se 230,000.


Në Shtëpinë e Bardhë të enjten, Trump u pyet nga një reporter: “A keni parë ndonjë gjë në këtë pikë që ju jep një shkallë të lartë besimi se Instituti ne Wuhan ishte origjina e këtij virusi?”

Po, unë kam. Po, unë kam,” tha presidenti, pa specifikuar. “Dhe unë mendoj se Organizata Botërore e Shëndetit duhet të ketë turp sepse ata janë si agjensia e marrëdhënieve me publikun për Kinën.”

I pyetur më vonë për të sqaruar komentin e tij, ai tha se nuk mund te bente te tjera komente.

Ai gjithashtu u tha gazetarëve: “Nëse ata [Kina] bëri një gabim, ose nëse ajo filloi si një gabim dhe pastaj ata e bënë një tjetër, ose dikush bëri diçka me qëllim? Unë nuk e kuptoj se si trafiku, si njerëzit nuk u lejuan në pjesën tjetër të Kinës, por ata u lejuan në pjesën tjetër të botës. Kjo është një e keqe, kjo është një pyetje e vështirë për t’iu përgjigjur.”

New York Times raportoi të enjten se zyrtarë të lartë të Shtëpisë së Bardhë kanë kërkuar nga komuniteti i inteligjencës amerikane që të hetojë nëse virusi erdhi nga një laborator kërkimor Wuhan.

Lexo edhe :  Nga Shkodra në Korçë - Virusi i mori jetën 5 qytetarëve

Në një deklaratë të rrallë publike, Zyra e Drejtorit të Inteligjencës Kombëtare, e cila mbikëqyr agjensitë spiune të SHBA, tha të enjten se pajtohet me “konsensusin e gjerë shkencor” në lidhje me origjinën natyrore të Covid-19.

“[Komuniteti i inteligjencës] do të vazhdojë të ekzaminojë me rigorozitet informacionin dhe inteligjencën në zhvillim për të përcaktuar nëse shpërthimi filloi përmes kontaktit me kafshë të infektuar ose nëse ishte rezultat i një aksidenti në një laborator në Wuhan”.

Ishte përgjigjja e parë e qartë nga teoritë e konspiracionit të inteligjencës amerikane – si nga SH.B.A. ashtu edhe nga Kina – se virusi ishte modifikim ose prodhim laboratori.

Agjencitë e inteligjencës amerikane kanë arritur në përfundimin se koronavirusi i ri nuk është bërë nga njeriu, ose nuk është modifikuar.

Por, ato thonë se janë akoma duke e hulumtuar origjinën e virusit, raporton BBC. Kjo është deklarata e parë për këtë çështje nga agjencitë e inteligjencës amerikane.

Ajo hedh poshtë teoritë e komplotit në lidhje me origjinën e pandemisë dhe raportimet se kinezët e zhvilluan dhe e lëshuan koronavirusin, si një armë biologjike.

Por, nuk përjashtohet mundësia që virusi të ketë dalë aksidentalisht nga një laborator në Vuhan ku studioheshin sëmundjen infektive.

1


Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas