Kryesore

Trump: Marrëveshja Kosovë-Serbi do ta bëjë Ballkanin më të sigurtë
Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 10:58 - 15/09/20 |
mapo.al

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, tha se marrëveshja për normalizimin e marrëdhënieve ekonomike midis Kosovës dhe Serbisë do t’i bëjë këto dy vende, ashtu si edhe Ballkanin dhe botën, më të sigurta.Një hap i tillë ka kërkuar guximin e jashtëzakonshëm të udhëheqësve, tha Trump, deklaron Departamenti amerikan i shtetit në llogarinë e tij në Instagram.


“Është dashur një trimëri e jashtëzakonshme nga Presidenti Vuçiç i Serbisë dhe Kryeministri Hoti i Kosovës për të filluar këto bisedime dhe për të ardhur në Uashington për të përfunduar këto zotime. Duke vepruar kështu, ata i kanë bërë vendet e tyre, Ballkanin dhe botën më të sigurt”, tha Trump.Hoti dhe Vuçiç kanë nënshkruar marrëveshjen për normalizimin e marrëdhënieve ekonomike më 4 shtator në Shtëpinë e Bardhë, në praninë e presidentit Trump.


Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas