Aktualitet

Trump ndryshon plan/ Grupi i punës për Covid-19 nuk do të shpërndahet
Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 18:20 - 06/05/20 |
mapo.al

Presidenti i SHBA Donald Trump e ndryshoi planin për shpërndarjen e grupit të punës për koronavirusin.Ai njoftoi të mërkurën se do ta mbajë grupin e punës për një kohë të pacaktuar, por me detyrën që të përqendrohet tek ruajtja e sigurisë për amerikanët dhe rihapja e ekonomisë së vendit.


Shtëpia e Bardhë kishte planifikuar ta mbyllte brenda këtij muaji grupin e punës ndërsa shifra e rasteve të reja të konfirmuara në Shtetet e Bashkuara vazhdon të rritet me më shumë se 20,000 në ditë kurse numri i të vdekurve qëndron mes 1,000 dhe 2,000.
Nënpresidenti Mike Pence tha se administrata po shqyrtonte fundin e majit ose fillimin e qershorit si afat për ta zhvendosur menaxhimin e koronavirusit përsëri tek agjencitë federale në vend të grupit të punës. Ai e quajti këtë hap “pasqyrim të përparimit të jashtëzakonshëm që kemi bërë si vend”.“Siç kam thënë edhe më parë, ndërsa vazhdojmë të praktikojmë distancimin fizik dhe shtetet bëjnë plane për rihapjen e sigurtë dhe të përgjegjshme, unë besoj realisht – dhe prirjet e mbështesin këtë – se ne mund të kalojmë në një fazë krejt të ndryshme,” tha të martën nënpresidenti.


Ronald Klain, një kritik i shpeshtë i Presidentit Trump, i cili kryesoi punën për t’iu përgjigjur shpërthimit të ebolës në Afrikën Perëndimore në vitin 2014 nën ish-presidentin Barack Obama, u shpreh me forcë kundër planeve të administratës.

“Unë u tërhoqa si koordinator i përgjigjes ndaj ebolës në Shtëpinë e Bardhë vetëm kur numri i prekurve zbriti në 5 raste në javë. Po, 5 raste në javë,” shkruante ai në Twitter.

Lexo edhe :  Trump largohet nga Shtëpia e Bardhë, ja ku do zhvillohet ceremonia e lamtumirës

MOS E SHPËRNDANI GRUPIN E PUNËS

Edhe Ali Mokdad, profesor në Institutin e Statistikave dhe Vlerësimeve për Shëndetin të Universitetin e Uashingtonit, tha se nëse do të ishte përgjegjës, ai do të zhvendoste fokusin e grupit të punës në vend që ta shpërndante atë.

“Unë nuk do ta shpërndaja, por do të krijoja një grup pune për shërimin nga COVID-19,” tha prof Mokdad.

Instituti lëshoi një parashikim të ri të hënën duke parashikuar 135,000 vdekje nga koronavirusi në Shtetet e Bashkuara deri në fillim të gushtit. Sipas këtij parashikimi, shifrat marrin parasysh lehtësimin e masave të qëndrimit në shtëpi dhe të distancimit fizik që po ndodhin në rreth 30 shtete amerikane.

Shtetet e Bashkuara aktualisht kanë 1.2 milion infeksione të konfirmuara me koronavirus dhe më shumë se 71,000 vdekje.

ENDE PA KURË

Ende nuk ekziston një kurë për koronavirusin, por Administrata amerikane e Ushqimit dhe Barnave ka autorizuar për përdorim urgjent një ilaç të përdorur tek pacientët me ebola për të trajtuar ata që janë shtruar në spital me COVID-19.

Prodhuesi i ilaçit Remdesivir, kompania Gilead Sciences, njoftoi të martën se është në bisedime me kompanitë farmaceutike në lidhje me prodhimin e ilaçit për njerëzit në Evropë, Azi dhe botën në zhvillim. Kompania tha se qëllimi i saj është “ta bëjë Remdesivirin të përballueshëm për qeveritë dhe pacientët në të gjithë botën”.

Një test në SHBA tregon se ky ilaç e shpejton me rreth 30 përqind kohën e shërimit tek pacientët me koronavirus./VOA/

1


Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas