Aktualitet

Tsipras presion Ramës: Pa të drejtat e minoritetit grek, s’ka BE
Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 13:36 - 11/06/19 |
mapo.al

Syriza, partia e kryeministrit grek, Alexis Tsipras, ka përfshirë në programin e saj politik, në prag të zgjedhjeve të parakohshme parlamentare të 7 korrikut, kushtin që i ka vendosur Shqipërisë, për çeljen e negociatave dhe integrimin në Bashkimin Europian. Duke prezantuar programin politik të Syriza-s në një miting elektoral, Tsipras ka shprehur se kushti i Athinës për Tiranën është respektimi i të drejtave të minoritetit grek.


Të drejtat e minoritetit grek në Shqipëri për herë të parë përcaktohen si kriter për hyrjen në Bashkimin Europian”- ka deklaruar Tsipras ndërsa foli rreth diplomacisë së Greqisë dhe raporteve ndërfqinjësore.


Respektimi i të drejtave të minoritetit grek dhe të pronave të tyre, kryesisht në zonën e Himarës, ka qenë një kriter i artikuluar edhe më herët nga zyrtarët grekë në këmbim të dhënies së votës pro nisjes së bisedemeve Shqipëri-Bruksel.


Por, është hera e parë që ky parakusht konkretizohet dhe gjen vend në programin elektoral të një partie politike greke, në kohën e forcimin të nacionalizmit dhe të grupimeve të ekstremit të djathtë.Etiketa: , ,

Pas