Aktualitet

Turqi-Francë rinisin dialogun – Macron i kthehet në turqisht Erdoganit


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 19:52 - 15/01/21 |
mapo.al

Presidenti francez Emanuel Macron dhe homologu i tij turk Rexhep Tajip Erdogan kanë rënë dakord për të rifilluar dialogun për zgjidhjen e tensioneve mes Ankarasë dhe Parisit. Lajmi është më dije nga ministri i Jashtëm turk Ahmet Davutoglu.

Sipas mediave në Turqi që citojnë deklaratën e këtij të fundit, Erdogan i ka shkruar Macron një letër ku e uron për vitin e ri.


Davutoglu ka deklaruar se Macron iu përgjigj këtë javë letrës së Erdogan duke nisur përgjigjen e tij në gjuhën turke.
“Këtë javë, morëm përgjigjen, ishte një letër shumë pozitive, e cila thotë se dëshiron të flasë me presidentin tonë, ajo fillon me përshëndetjen” I dashur Tajip “në turqisht “, tha Ministri i Jashtëm turk.


1Etiketa: , ,

Share
Mbyll
CLOSE
CLOSE
Pas