Aktualitet

Akuzohet për përdhunime, aktori Kelly del para trupës gjykuese


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 19:48 - 25/09/21 |
mapo.al

Juria është tërhequr në gjyqin e R. Kelly për trafikun seksual në Nju Jork, pas një muaj dëshmie në lidhje me abuzimin seksual të pretenduar të yllit ndaj burrave, grave dhe vajzave të mitura.


54 -vjeçari po përballet me një akuzë për shantazh e cila e pozicionon atë si kreun e një ndërmarrje kriminale që gjuante gratë e reja dhe tetë akuza të trafikimit të vajzave dhe grave përmes linjave shtetërore për prostitucion.


Dikur një nga yjet më të mëdhenj të estradës në botë, Kelly u arrestua fillimisht me këto akuza në korrik 2019, por gjyqi i tij u shty për shkak të pandemisë Covid-19 dhe caktimit të çështjeve me raste të veçanta me të cilat përballet në shtete të tjera.Në argumentet e tyre përfundimtare, prokurorët e pikturuan zotin Kelly si një grabitqar që shkatërroi jetën e njerëzve përreth tij.
“Ai përdori gënjeshtra, manipulime, kërcënime dhe abuzime fizike për të dominuar viktimat e tij,” tha ndihmësja e avokatit amerikan Elizabeth Geddes, duke shtuar se pasuria dhe fama e tij e madhe i lejuan atij të “fshihej në sy të qartë”.Avokatët e zotit Kelly u përpoqën të sulmonin besueshmërinë e dëshmitarëve që e akuzuan atë për abuzim seksual dhe fizik, duke thënë se historitë e tyre ishin prodhuar ose ekzagjeruar, dhe i konsideronin ata si oportunistë që merrnin famën e tij.

“Ata po fitojnë para. Ata e dinë se çfarë është loja. Ata po mbijetojnë nga R. Kelly,” i tha Deveraux Cannick jurisë.

Kelly, emri i plotë i të cilit është Robert Sylvester Kelly, është deklaruar i pafajshëm për të gjitha akuzat, por ka refuzuar mundësinë për të dëshmuar në mbrojtje të tij.

Nëse shpallet fajtor, ai përballet me 10 vjet burg dhe një dënim të përjetshëm.

Këtu janë momentet kryesore nga gjyqi, shumë prej të cilave lexuesit mund t’i gjejnë shqetësuese.

Z. Kelly nuk akuzohet për përdhunim ose sulm, por prokurorëve u është lejuar të paraqesin prova të krimeve të mundshme që lidhen me akuzën e sulmit, pavarësisht se kur kanë ndodhur.

Si të tillë, ata kanë thirrur më shumë se gjysmë duzinë dëshmitarë të cilët thanë se ishin abuzuar nga Z. Kelly ndërsa ishin të mitur.

Si meshkuj ashtu edhe femra, ata përshkruan se u afrua nga ylli ose një nga bashkëpunëtorët e tij pas një koncerti, në një qendër tregtare, ose në një McDonald’s, dhe u hoqën nga një numër telefoni.

Shpesh, zoti Kelly do të ofronte për të mentoruar karrierën e tyre muzikore, siç pretenduan ata, në këmbim të favoreve seksuale.

Disa dëshmitarë pohuan se Kelly i mbajti ata në një gjendje të vazhdueshme frike, duke kërkuar që ata të ndiqnin rregullat e tij të rrepta dhe duke i urdhëruar ata ta thërrisnin atë “Babi”.

Ata që nuk iu bindën u ndëshkuan, ndonjëherë me akte poshtëruese seksuale, pretenduan ata.

Dy gra akuzuan gjithashtu yllin e kinematografise për përdhunim.

1


Etiketa:

CLOSE
CLOSE
Pas