Aktualitet

U akuzua se mashtroi me ‘naftën’ – Lirohet nga Gjykata biznesmeni


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 17:04 - 03/11/20 |
mapo.al

Skandal në Gjykatën e Apelit! Lirohet ende pa u arrestuar biznesmeni Isuf Berberi, i cili akuzohet se mashtroi për investimet në puset e naftë. Berberi, drejtues i kompanisë së naftës “Phoenix Petrolium”, akuzohet për ‘mashtrim me pasoja të rënda’. Mësohet se Berberi kishte marrë më herët në mungesë masën ‘arrest në burg’, ndërsa togat e zeza vendosën ta lironin nga akuzat.


Gjykata ka ngarkuar Prokurorinë që të ekzekutojë vendimin në fjalë. Gazetarja Klodiana Lala raporton për ‘BalkanWeb’ se një gjyqtarët që dha vendimin në favor dhe në mungesë të Berberit ishte Elona Toro.


HETIMET E PROKURORISË

“Phoenix Petrolium”,e drejtuar nga Berberi, ishte në qendër të skandalit financiar. Nga hetimet e prokurorisë, pas kallëzimit të bërë nga drejtori i Albpetrol, rezulton se kjo shoqëri me drejtues Naim Kasën dhe Isuf Berberin, ka marrëveshje për shfrytëzimin e puseve të naftës me qeverinë shqiptare dhe ecuria e saj mbikëqyret nga AKBN.Sipas kontratës, kompania kishte detyrimin për të bërë investime në puset e naftës, të cilat nuk i ka realizuar. Megjithatë, kjo kompani, ka paraqitur pranë Agjencisë tetë fatura të falsifikuara për shërbime që realisht nuk i ka përfituar nga kompania amerikane Black Sëan Energy Service. Falsiteti i këtyre faturave – thuhet në dosjen hetimore është konfirmuar nga autoritetet gjyqësore amerikane dhe vlera totale e tyre është 1.3 mln dollarë. Prokuroria ka dyshime të forta se zyrtarët e AKBN-së, ku kryesori është Klodian Gradeci, kanë certifikuar në mënyrë të kundraligjshme punimet e pakryera nga kompania, duke i shkaktuar institucionit një dëm financiar në vlerën e 1.4 mln dollarësh.
Ndërsa inspektorët tatimorë, Arben Doda e Simon Marku, të cilët ndodhen në pranga, kanë përpiluar një raport kontrolli në kundërshtim me ligjin, duke i shkaktuar institucionit një dëm ekonomik më shumë se gjysmë milioni dollarë. Ndaj biznesmenëve të Feniks Petroleum, rëndojnë dyshimet për mashtrim me pasoja të rënda, fshehje e të ardhurave, për zyrtarët e agjensisë, është ngritur akuza e shpërdorimit të detyrës, ndërsa për tatimorët, ajo e moskryerjes së detyrave nga organet tatimore.1


Etiketa: , , ,

Pas