Aktualitet

U burgosën fëmijë, takohen pas 35 vitesh 2 të dënuarit e Qafë Barit

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 13:00 - 23/05/19 |
mapo.al

Moment interesant dje gjatë ceremonisë përkujtimore të revoltës së Qafë Barit ishte takimi i Altin Gjuzit dhe Gjergj Hanit, të cilët në moshën përkatësisht 15 vjeç dhe 16 vjeç, u dënuan për tentativë arratisje dhe u dërguan në kampin famëkeq të riedukimit. 35 vjet pas revoltës, ata u ritakuan ditën e djeshme për herë të parë që nga koha e vuajtjes në kamp.


<
>
gjergj hani1 gjergj hani3 gjergj hani2 qafe bar1 qafe bar

Burgu i Qafë Barit funksiononte si kamp riedukimi për të dënuarit të cilët detyroheshin për punë të detyrueshme në miniera.

Etiketa: , , ,

Pas