Aktualitet

U godit nga koronavirusi/ Wuhan kreu 6.5 milionë teste në vetëm 9 ditë

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 18:04 - 26/05/20 |
mapo.al

(CNN) Qyteti qëndror kinez, Wuhan kreu më shumë se 6.5 milion teste koronavirusi në vetëm 9 ditë, sipas mediave shtetërore, një veprim drastik nga autoritetet për të parandaluar një valë të dytë të infeksioneve në epiqendrën origjinale të pandemisë globale.


Testi ambicioz i provokimit të acidit nukleik në të gjithë qytetin Wuhan erdhi pasi gjashtë raste të reja u shfaqën në një komunitet rezidencial në fillim të këtij muaji – hera e parë që u raportuan infeksione lokale pas hapjes së qytetit nga izolimi i disa mujorsh i tij.


Nga 15 maji deri më 23 maj, mostrat e provës së tamponit u mblodhën nga më shumë se nëntë milion banorë, njoftoi transmetuesi shtetëror i Kinës CCTV, që përbën më shumë se 80% të popullsisë së përgjithshme të qytetit prej 11 milion.


Testet e acidit nukleik funksionojnë duke zbuluar kodin gjenetik të virusit, dhe mund të jenë më efektiv në zbulimin e infeksionit, veçanërisht në fazat e hershme, sesa testet që ekzaminojnë përgjigjen imune të një trupi, megjithëse këto të fundit janë më të lehta për t’u kryer.


Testimi masiv identifikoi 198 raste asimptomatike – njerëz që mbartin virusin, por nuk shfaqin simptoma, sipas Health Times të drejtuar nga shteti kinez. Shpejtësia dhe shtrirja e fushatës së testimit në Wuhan – e përshëndetur si një “betejë 10-ditore” nga autoritetet lokale – duket se ka barazuar ose eklipsuar aftësinë e testimit të shumë vendeve, përfshirë atë të Shteteve të Bashkuara.

Vetëm të premten, Wuhan-i kreu 1.47 milion teste, sipas CCTV.

Në SH.B.A., numri më i lartë ditor i testeve të koronavirusit të realizuar në të gjithë vendin aktualisht është 416,183, sipas Universitetit Johns Hopkins, i cili mbështet të dhënat nga Projekti i Ndjekjes Covid-19.
Në total, Shtetet e Bashkuara kanë kryer 14.131.227 teste koronavirus që nga fillimi i pandemisë, sipas të dhënave më të fundit nga Qendrat e SHBA për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve. Sidoqoftë, ky numër përfshin gjithashtu teste antitrupash të kryera në disa shtete, të cilat nuk përdoren për të diagnostikuar infeksionet aktuale, por për të treguar nëse dikush ka qenë i ekspozuar ndaj virusit në të kaluarën.

Në Wuhan, kabinat për marrjen e mostrave u vendosën në lagje në të gjithë qytetin, ku banorët ishin maskuar në fytyrë për të bërë provat e tyre mbi tampon. Të shtunën, autoritetet ngritën 231 stenda shtesë testimi për njerëzit që nuk kishin qenë në gjendje të bënin provat e mëparshme, sipas Changjiang Daily, zëdhënësi zyrtar i Partisë Komuniste në Wuhan.

Punëtorët e kujdesit shëndetësor gjithashtu kanë bërë vizita derë më derë tek disa banorë të moshuar dhe me aftësi të kufizuara për të marrë mostrat e tyre, raportoi Changjiang Daily.

Sipas gazetës kineze Caixin, për të testuar shpejt dhe gjerësisht, autoritetet shëndetësore të Wuhan kombinuan disa nga kampionët e marrë nga individë të shumtë së bashku dhe i testuan në një tub të vetëm – një metodë e njohur si “testimi i pishinës”.

Nëse një tub i mostrave të grumbulluara do të rezultonte pozitiv, testet shtesë do të kryheshin në kampionin e secilit individ veçmas për të gjetur shembullin pozitiv, thuhet në raportin Caixin. Ishte e paqartë raporti se çfarë përqindje e mostrave në Wuhan ishin grumbulluar për provë.CNN i është drejtuar Komisionit të Shëndetit Wuhan për të komentuar mbi procedurat e marrjes së mostrave të grumbulluara, por nuk ka mare përgjigje ende.

Në prill, shkencëtarët në Gjermani propozuan bashkimin e mostrave të koronavirusit si një strategji për të rritur kapacitetin e testimit kur një numër i madh i njerëzve asimptomatikë duhet të kontrollohen, sipas hulumtimit të tyre të botuar në revistën mjekësore The Lancet.

CNN


Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas