Aktualitet

U përdor si ‘karrem’ për vrasjen e Billës, lirohet nga qelia 26-vjeçarja


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 13:19 - 11/06/21 |
mapo.al

Gjykata e Tiranës liron nga qelia Adiola Lakrën, 26-vjeçaren e dyshuar si bashkëpunëtore në ekzekutimin e Hekuran Billës 11 qershorin e vitit të kaluar në kryeqytet.


Raportohet se sipas prokurorisë e reja ishte përdorur si “karrem” për të nxjerrë viktimën në pritë. Togat e zeza zëvendësuan masën “arrest në burg” ndaj saj me atë të “detyrimit për paraqitje”.


Pas ngjarjes e reja pranoi të kishte pasur një raport me viktimën, por jo që të ketë ndihmuar në vrasjen e tij. Adiola Lakra u përdor për të nxjerrë në pritë ish-të dënuarin, Hekuran Billa, i cili dyshohet se vra për hakmarrje, pasi ekzekutoi në Angli Prel Markun në 2006, vëllanë e të arrestuarit, Viktor Marku.Si autorë të dyshuar të vrasjes së Billës në qeli janë aktualisht Viktor Marku dhe nipi i tij, Sebastian Mali. Për krimin, Billa ishte dënuar përjetë, por më pas përfitoi nga gjykimi i shkurtuar, me vendim të gjyqtares Enkelejda Hoxha, e cila ndodhet pas hekurave për lirimin e të dënuarve përjetë nga qelia.
1
Etiketa: , , ,

Pas