Bota

UEFA akuzon Bullgarinë për racizëm, e pëson edhe Anglia!


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 20:20 - 15/10/19 |
ro ot

Bullgaria është akuzuar nga UEFA pasi tifozët e tyre kanë abuzuar me lojtarët anglezë gjatë ndeshjes së kualifikueseve të Euro 2020 të hënën, por edhe Tre Luanët do të ndëshkohen për shkak se nuk kanë respektuar himnin e vendasve si dhe për mos marrjen e masave të sigurisë.


Ndeshja në Sofje është ndalur dy herë nga arbitri për shkak se lojtarët me ngjyrë të Anglisë kanë qenë subjekt i thirrjeve raciste nga tifozët në shkallët e stadiumit.


UEFA tani ka nisur procedimet disiplinore ndaj Bullgarisë për sjellje raciste, për hedhje të objekteve në fushë, mosrespektimin e himnit kombëtar, diçka për të cilën është akuzuar edhe Anglia.Çështja tashmë do t’i shkojë trupit të kontrollit, etikës dhe disiplinës që ka UEFA, por akoma nuk është vendosur një datë për takimin.
 LEXO EDHE: 

Spektakël, Anglia me 6 gola kundër racizmit

4 gola dhe spektakël nga anglezët, ndeshje rrezikon të pezullohet

 

1


Etiketa: , , , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas