Sport

UEFA cakton grupet e Europianit, ja ku mund të luajë Kosova

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 13:09 - 29/11/19 |
mapo.al

Pasi mahniti të gjithë me futbollin që zhvilloi edhe pse janë kombëtarja më e re në Europë, Kosova ka mësuar se me çfarë kundërshtari do të përballet për të siguruar një biletë në ‘Euro 2020″.


Kosova mund të jetë pjesë e grupeve C dhe F, çka do e detyronte të luante me kombëtare si Ukraina, Gjermania apo Holanda. Me Kosovën ende në luftë për një biletë, të gjithë shqiptarët do të kenë sytë edhe nga shorti i ditës së nesërme.


Shorti për grupet përkatëse:


GRUPI A (Ndeshjet në Romë dhe Baku)


Itali/Francë/Poloni/Zvicër/KroaciPortugali/Turqi/Austri/Suedi/Republika ÇekeFinlandë/Uells

GRUPI B (Ndeshjet në Shën Petersburg dhe Kopenhagen)

Belgjikë,Rusi,Danimarkë,Finlandë/Uells

GRUPI C (Ndeshjet në Amsterdam dhe Bukuresht)

Ukrainë, Holandë, Portugali/Turqi/Austri/Suedi/Republika Çeke

Fituesi i play-off LIga A (vetëm nëse është Rumania) ose fituesi i Liga D (Gjeorgji/Maqedoni e Veriut/Kosovë/Bjellorusi). Nëse Rumania fiton Ligën A, shkon automatikisht në këtë grup, përndryshe këtu përfundon direkt fituesi i Ligës D ku është Kosova dhe skuadra e Ligës A përfundon në Grupin F.

GRUPI D (Ndeshjet në Londër dhe Gllasgou)

Angli/Francë/Poloni/Zvicër/Kroaci

Portugali/Turqi/Austri/Suedi/Republika Çeke

Fituesi i play-off Liga C (Skoci/Norvegji/Serbi/Izrael)

GRUPI E (Ndeshjet në Bilbao dhe Dublin)

Spanjë/Francë/Poloni/Zvicër/Kroaci

Portugali/Turqi/Austri/Suedi/Republika Çeke

Fituesi i play-off Liga B (Bosnjë Herzegovinë/Sllovaki/Irlandë/Irlandë e Veriut)

GRUPI F (Ndeshjet në Mynih dhe Budapest)

Gjermani/Francë/Poloni/Zvicër/Kroaci

Portugali/Turqi/Austri/Suedi/Republika Çeke

Fituesi i play-off Liga A (Islandë/Bullgari/Hungari/Rumani) ose Liga D (Gjeorgji/Maqedoni e Veriut/Kosovë/Bjellorusi).


Etiketa: ,

Pas