Kryesore

Universitetet, në betejë për të fituar besueshmërinë


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 09:16 - 11/02/19 |
mapo.al

Qëllimet e Zhvillimit të Qëndrueshëm për vitin 2015 të UNESCO-s për herë të parë iu bënë thirrje qeverive të krijojnë bursa ndërkombëtare që do t’u siguronin studentëve në vendet në zhvillim një arsimim cilësor. Arsyeja është e qartë, të paktën brenda akademisë. Prodhimi i njohurive do të nxitë ekonominë gjithnjë e më të madhe globale dhe këtë duhet ta krijojnë universitetet. 


Universiteti i Europës Qendrore (CEU), bastioni i lirisë akademike që u detyrua të dilte nga Budapesti i Hungarisë, mori një goditje në krah muajin e kaluar kur një ekip i akademikëve të Shteteve të Bashkuara rekomandoi që të riakreditohej për pesë vjet. “Një institucion i shquar”, shkroi në Washington Post Presidenti i Universitetit Johns Hopkins, Ron Daniels, udhëheqës i ekipit.


Akreditimi, një përcaktim që nënkupton një universitet që përmbush standardet e cilësisë të përcaktuar nga universitetet bashkëkohëse të tij, ka luajtur një rol të rëndësishëm në krijimin e kredibilitetit të CEU gjatë shekullit të kaluar dhe “do të thotë shumë për ne”, tha Provosti i CEU Liviu Matei në një tubim ndërkombëtar të profesionistëve të akreditimit gjatë një fjalimi muajin e kaluar në Uashington.Por ishte shumë pak dhe tepër vonë për të kapërcyer atë që shumë vëzhgues e shohin si pjesë e një kthimi në Hungari të qeverisë autokratike nën kryeministrin e saj, Viktor Orban, i cili është përpjekur të largojë nga autonomia arsimin e lartë që kur u zgjodh në vitin 2010.


Një shtresë e re e mbikëqyrjes së qeverisë mban stringët e kuletave të universiteteve publike të shtrënguara. Programet për studimet gjinore janë të ndaluara, kërkimet mbi politikën e migracionit janë pezulluar. Ministria e Hungarisë për inovacion dhe teknologji muajin e kaluar njoftoi se po mban burime për kërkime shkencore për të paktën tre muaj.


Në vitin 2017, qeveria kishte synuar një aspekt të njëanshëm të CEU, një universitet privat jofitimprurës i cili është marrë me qira në Shtetet e Bashkuara dhe, Matei tha, është “një nga universitetet më të akredituara në botë”. Por për të vazhduar veprimtarinë, sipas një dekretimi të një ligj të ri, një universitet i huaj si CEU duhet të ketë një kampus në vendin e tij. CEU nuk e ka një të tillë.
“Akreditimi është një mjet i mirë për ndërtimin dhe ruajtjen e besimit për një numër zgjedhësish dhe palësh të interesuara”, i tha Matei auditorit në Uashington. “Në regjimet jodemokratike, asgjë nuk mund të ndihmojë për të ndërtuar besimin, madje as akreditimi i shumëfishtë”.

Armiqësia e përhapur ndaj arsimit të lartë

Në sfondin e trazirave të mëdha dhe të pashembullta shoqërore në mbarë botën, gjendja e CEU, i cili njoftoi në dhjetor se do të zhvendoset në Vjenë, Austri, rreth 240 kilometra larg, duket se simbolizon një armiqësi të gjerë ndaj arsimit të lartë dhe atë që përfaqëson .

Në Turqi, më shumë se një duzinë profesorësh u grumbulluan dhe u pyetën në nëntor për pjesëmarrjen në protesta antiqeveritare , thanë prokurorët. Presidenti i ri i zgjedhur i Brazilit, Jair Bolsonaro, shprehu mbështetje vitin e kaluar për një propozim që do t’i lejonte studentët të raportonin në mënyrë anonime mbi profesorët që diskutonin ideologji në klasë.

Raportet e vitit të kaluar të dijetarëve nga Egjipti, Nigeria dhe Etiopia të cilëve iu mohuan vizat për të marrë pjesë në konferenca akademike në Mbretërinë e Bashkuar kanë ngritur pikëpyetje rreth perspektivave të ardhshme për mobilitetin ndërkombëtar.

Dhe gjithçka vjen në një kohë kur universitetet në të gjithë botën po thirren për të trajtuar probleme të mëdha dhe shpesh të përbashkëta si pabarazia sociale dhe ndryshimet klimatike.

Qëllimet e Zhvillimit të Qëndrueshëm për vitin 2015 të UNESCO-s për herë të parë u bënë thirrje qeverive të krijojnë bursa ndërkombëtare që do t’u siguronin studentëve në vendet në zhvillim një arsimim cilësor. Arsyeja është e qartë, të paktën brenda akademisë. Prodhimi i njohurive do të nxitë ekonominë gjithnjë e më të madhe globale dhe “dikush duhet ta krijojë atë”, tha Matei. “Ky dikushi janë universitetet”.

Matei po fliste në takimin vjetor në Uashington të Grupit Ndërkombëtar të Cilësisë për Akreditimin e Arsimit të Lartë (CIQG), ku zyrtarët e akreditimit nga gati 30 vende pranuan një nevojë për të rivendosur besimin e publikut në arsimin e lartë.

Disa nga dëmtimet janë të shkaktuara vetvetiu. Në Shtetet e Bashkuara, skandalet e mëdha të abuzimit seksual në Universitetin Shtetëror të Pensilvanisë dhe, së fundi, Universiteti i Shtetit Michigan, kanë kontribuar në një skepticizëm në rritje rreth qëllimeve të liderëve të arsimit të lartë.

Më pak se gjysma (48%) e të rriturve amerikanë thanë se kanë besim të konsoliduar në arsimin e lartë, zbuloi një sondazh i vitit të kaluar nga Korporata Gallup. Kjo shifër ra me 9% që nga 2015.

Rënia më e madhe ndodhi midis republikanëve. Presidenti i SHBA, Donald Trump, në një tweet të vitit të kaluar, tha se mund të përpiqet të shkurtojë fondet nga Universiteti i Kalifornisë, Berkeley sepse nuk i pëlqeu fjalimi i diskutueshëm i një të ftuari në kampus, ndërsa Prokurori i Përgjithshëm i SHBA vitin e kaluar akuzoi universitetet e kombit se “kanë bërë gjithçka që munden për të krijuar një brez të ftohtë të ndritshëm, e të ndjeshëm”.

Departamenti Amerikan i Arsimit duket i gatshëm të frenojë në disa nga autoritetet e gëzuara nga organet e akreditimit pasi propozon një gjuhë të re për rregulloret që përcaktojnë përshtatshmërinë për ndihmën federale ndaj studentëve.

Montimi i zjarrit, anti-intelektual

Për Mo Elleithee, themelues i drejtorisë ekzekutive të Institutit të Politikës dhe Shërbimit Publik të Universitetit të Georgetown, rritja e zjarrit anti-intelektual në Shtetet e Bashkuara sugjeron se publiku mund të jetë i lodhur nga një arrogancë e caktuar që duket se përhapet në sallat e kullës së fildishtë sot.

Universiteti “e sheh veten si thelbësor për shoqërinë në rritje globale, ndërsa në të njëjtën kohë ka një perceptim në rritje që universitetet mendojnë se i dinë të gjitha”, tha Elleithee, folësja e hapjes në konferencën CIQG.

Rodrigo Guerra Botello, sekretar i përgjithshëm i Federatës së Institucioneve private të arsimit të lartë meksikan, tha se qeveria mund të ndërhyjë në universitete në mënyra të panumërta në vendin e tij.

Për shembull, universitetet publike që duan të ndryshojnë kurrikulën e tyre duhet të përballojnë një proces të shtrenjtë dhe që kërkon kohë, përderisa qëllimi i qeverisë për të garantuar një arsim të lartë të lartë ka implikime për miliona njerëz, por “askush nuk e di se kush do ta paguajë faturën”, -tha Botello. “Sa herë që politika dhe edukimi shkojnë së bashku, është një lajm i keq”.

CIQG është në një rrugë të hapur nga Këshilli për Akreditimin e Arsimit të Lartë, organizata e saj mëmë, anëtarët e së cilës kryesisht përfaqësojnë organizatat amerikane, duke inkurajuar trupat e saj ndërkombëtarë të akreditimit për të kërkuar mënyra për të rritur transparencën dhe llogaridhënien publike. Zhdukja e korrupsionit shihet si një mënyrë për të rivendosur besimin në akademi, por nuk është detyrë e vogël, duke patur parasysh sa i përhapur dhe i gjerë duket problemi.

“Të jesh jo i korruptuar në një shoqëri të korruptuar është sfida më e madhe për mbijetesë”, tha NV Varghese, zëvendëskryetar i Institutit Kombëtar të Planifikimit dhe Administrimit të Arsimit në Indi.

Universiteti i Beogradit në Serbi, ende duke u rikuperuar nga skandalet disa vjet më parë, në të cilën zyrtarët publikë kishin bërë plagjiaturë me tezat e tyre të doktoratës, është një shembull i një institucioni që përpiqet të fitojë besimin e publikut. Ai ka zhvilluar një strategji për të rritur ndërgjegjësimin, për të inkurajuar transparencën dhe për të theksuar integritetin akademik, me iniciativa veçanërisht për studentët e doktoraturës, të cilët do të jenë gjenerata e ardhshme e liderëve.

“Mjedisi që krijojmë është i rëndësishëm”, thonë ata, duke shtuar se “kjo po merr një kohë vërtet të gjatë”.

Në fillim të viteve 1990 në Budapest, themeluesit e CEU e panë universitetin e tyre si përgjigje ndaj një mandati të ngjashëm, për të zhvilluar një mundësi për udhëheqësit e ardhshëm për të përjetuar dhe edukuar një shtet demokratik.

I pyetur nëse ai e sheh lëvizjen e CEU-së në Vjenë si një shenjë e humbjes ose një shenjë e suksesit të vlerave të qëndrueshme, Matei nuk ofroi asnjë përgjigje të qartë. “Pothuajse të gjithë na mirëpresin në Vjenë kështu që CEU do të vazhdojë”, tha ai. Por “nuk është diçka që ne do të donim të bënim. Kemi rritur rrënjë në Hungari”.


Etiketa: , , ,

Pas