Aktualitet

Uragani Isais godet Florida-n, mbyllen plazhet dhe qendrat e testimeve COVID


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 11:57 - 02/08/20 |
mapo.al

 

Uragani Isaias ka goditur zonën e në Floridas në SHBA duke shkaktuar mbylljen e plazheve dhe të qendrave të testimit të popullatës për koronavirusin.


Në Miami Beach, oficerët e patrullës ndaluan rojet të hynin në zonën e plazhit pasi zona u bllokua për shkak të erërave të forta dhe stuhisë tropikale nga Uragani Isaias.

  


Disa turistë u panë në një nga institucionet e pakta që qëndronin të hapura, por shumica e restoranteve të zonës ishin të mbyllura. Forcat e emergjencës janë penguar në përgjigjen e tyre ndaj dëmeve të uraganit nga situata e pandemisë, ndërsa infektimet me koronavirus në Florida kanë shkaktuar një nga shpërthimet më të këqija në gjithë vendin.

Sipas autoriteteve, Florida ka mbi 480 mijë raste të konfirmuara nga të cilat dhjetëra mijëra të regjistruara vetëm në javën e fundit. Autoritetet e emergjencës thanë se era e fortë e urgananit Isaias shkaktoi stuhi deri në 1.5 metër, duke sjellë rrezik për dëme në gjithë zonën e prekur.

Lexo edhe :  ‘’Defender Europe 21’’-Ambasada e SHBA nxjerr videon: Të lumtur që Shqipëria...

Guvernatori i zonës Ron DeSantis paralajmëroi banorët të shtunën që të mos gënjehen nga dobësimi i uraganit pasi të dielën do të ketë dëme ndërkohë që erërat me shpejtësi 110 km / orë, sipas Qendrës Kombëtare të Uraganëve e Shteteve të Bashkuara do të zhvendosen në bregun lindor të shtetit drejt Karolinës së Veriut.

Më herët, uragani Isaias goditi Porto Ricon dhe Republikën Domenikane me stuhi dhe erëra të fuqishme, duke shkaktuar përmbytje.

1


Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas