Shëndeti

Ushqimet që ndihmojnë në metabolizëm


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 19:20 - 12/07/19 |
ro ot

Një dietë që në përbërje ka përqindje të ulët fibrash, mosha e vjetër dhe mos kryerja e ushtrimeve fizike janë faktorët kryesorë në dëmtimin e metabolizmit. Më poshtë ju listojmë disa ushqime që ndihmojnë në tretjen e ushqimit, dhe funksionimin e rregullt të organizmit.1. Molla ka përmbajtje të lartë fibrash2. Kumbulla – Zakonisht janë të përdorura si laksativ natyror
3. Kivi – Një frut i shkëlqyer që ndihmon tretjen e ushqimit4. Fara Liri – Kanë përbërje të lartë fibrash dhe mund të përdoren në kos, supë dhe lëngje të ndryshme

5. Dardhë – Në përbërje të saj ka një lloj alkooli i cili kryen funksionin e një agjenti osmozik

6. Fasulet – Është burim i rëndësishëm i materieve ushqyese biologjike

7.Fiq – Janë një ndihmesë e madhe në metabolizëm

1


Etiketa: , , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas