Shëndeti

Ushqimet që ndikojnë te cilësia e seksit dhe problematika e tyre

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 20:00 - 18/09/18 |
mapo.al

Problemet seksuale mund të lidhen me ngrënien e disa ushqimeve.


Kështu, pirja e kafesë mund t’ju ndihmojë të ngrini epshin e dobësuar.


Një oriz integral mund të lehtësojë ndjenjën e neveritjes ndaj seksit, ndërsa avokado mund të rrisë kënaqësinë.


Impulsi seksual i shëndetshëm ndihmon lëkurën në prodhimin e vitaminës D.


Seksi gjithashtu inkurajon prodhimin e “hormonit të dashurisë” të oksitocinës, gjë që ju ndihmon të mbani mend më mirë.

Bërja seks 3 ose më shumë herë në javë redukton me 50% rrezikun e sëmundjeve të zemrës te meshkujt.

Kohët e fundit është zbuluar se aktiviteti seksual mund të mbrojë meshkujt e moshuar nga kanceri i prostatës.

Sipas studiuesve, dëshira e reduktuar seksuale mund të jetë shenja e parë që ka një problem me një nga 4 kimikatet kryesore të trurit: dopamin, acetilkolin, GABA ose serotonin.


Etiketa: , , ,

Pas