KMR

Vajzat e këtij fisi fejohen sapo lindin

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 12:31 - 04/11/18 |
mapo.al

E besueshme apo jo, vajzat e fisit Oromo mund të fejohen kur ato lindin.


Fisi jeton në rajonin juglindor të lumit Tana të Kenias.Prindërit e fëmijëve thonë se tradita siguron se e ardhmja e vajzës është e sigurt dhe se ajo ndërton marrëdhënie të forta mes familjeve dhe komuniteteve.


Vajza ime është 4 muaj. E kam fejuar me një djalë të quajtur Ibrahim. Askush tjetër nuk mund të vijë të martohet me të edhe nëse vdes”, thotë një baba për BBC. (Ora News)


Etiketa: , , ,

Pas