Aktualitet

Vala e COVID/ Ja zonat e Tiranës ku infeksioni po përhapet frikshëm


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 11:53 - 12/11/21 |
mapo.al

Me ardhjen e vjeshtës, Covid-19 ka fituar terren gjithnjë e më shumë, duke u përhapur veçanërisht në shkolla.


Disa 9- vjeçare e gjimnaze në kryeqytet janë detyruar të kalojnë në skenarin e dytë të mësimdhënies pas sinjaleve për infektime në radhët e nxënësve. Dhjetëra teste të shpejta kryhen çdo ditë nga epidemiologët në terren, pas thirrjeve për nxënës të infektuar. Konfirmimi i tyre ka çuar në mbylljen e klasave.


Gjimnazet “Ismail Qemali” dhe “Petro Nini Luarasi” u kanë vënë kyçin disa klasave duke rekomanduar karantinimin e nxënësve me qëllim për të ndalur përhapjen e infeksionit.Sipas epidemiologëve, këtë periudhë në çdo bashki të vendit ka klasa të mbyllura për shkak të infektimeve në nxënës.
Pjesa më e madhe e fëmijëve të infektuar janë asimptomatikë, ndërsa numri i mësuesve të prekur është shumë i ulët. Nxënësit e shkollave dhe të rinjtë e pavaksinuar rezultojnë grupmosha më e prekur nga koronavirusi në këtë periudhë.

Lexo edhe :  Vazhdojnë protestat kundër masave për COVID-19 në vendet evropiane


Mbi 700 teste kryhen çdo ditë në institucione arsimore dhe vatra familjare gjatë gjurmimit dhe hetimit epidemiologjik. Zonat më të nxehta nga koronavirusi në Tiranë janë ishBlloku, zona e Astrit, Kamza, Lapraka, zonat pranë rrugës “Mine Peza” dhe “Jordan Misja”.

Vetëm ditën e djeshme u raportuan 625 persona të prekur. Në spitale rezultojnë të shtruar 166 pacientë dhe tri jetë të humbura ditën e djeshme, ndërkohë që 22 të tjerë po luftojnë për jetën.

“Me gjithë përpjekjet e mjekëve, në 24 orët e fundit ka 3 humbje jete me Sars-Cov2 pozitiv: një qytetare 59 vjeçe nga Korça, dy qytetarë nga Tirana, 68 dhe 78 vjeç”, bëri me dije Ministria.

1


Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas