Aktualitet

Varhelyi: BE s’mund të dështojë me Ballkanin Perëndimor si me Afaganistanin


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 17:35 - 01/09/21 |
mapo.al

Komisioneri i Bashkimit Evropian për Zgjerimin, Oliver Varhelyi duke folur në Forumin Strategjik të ‘Bledit’ në Slloveni, është ndalur tek integrimi i Ballkanit Perëndimor në Bashkimin Europian.


Varhelyi mori si shembull Afganistanin duke thënë se BE nuk mund të dështojë në të njëjtën mënyrë edhe me Ballkanin Perëndimor.


Më tej komisioneri europian ka theksuar se hapat duhet të merren në kohë për të integruar Ballkanin Perëndimor në BE.Varhelyi: Integrimi i Ballkanit Perëndimor në BE është koncepti i duhur për t’u diskutuar. Zgjerimi është më shumë proces administrativ më shumë se politik. Por sot duhet të diskutojmë se si do bëhet Ballkani Perëndimor pjesë e BE.Ajo që ne dimë dhe kemi shembull dhe përvojë është ajo e Afganistanit. Ballkanin Perëndimor e kemi këtu dhe kjo është përgjegjësi shumë më e lartë.

Lexo edhe :  Pse Merkel zgjodhi Beogradin dhe Tiranën për vizitë lamtumire?


Nuk mund të dështojmë me Ballkanin Perëndimor. T’i integrojmë ata në aspektin politik, në ekonomi në siguri. Nuk ja lejojmë dot vetes këtë që të dështojmë. Të ushtojmë një pushtet të butë dhe t’i motivojmë.

Edhe në Ballkan duhet të ketë bindje nga brenda që duhet të bëhen pjesë e BE. Duhet të jemi të motivuar dhe oferta është e vërtetë për këtë duhet të flasim dhe si ta përshpejtojmë.

Afganistani na jep mësim se nuk kemi kohë për të humbur. Të marrim vendimet e duhura dhe të eci përpara rajoni. Ne ashtu shikojmë se shoqëria dhe ekonomia e Ballkanit po integrohet pak nga pak në BE.

LEXO EDHE:

“Integriteti i BE po sfidohet”/Pahor: Të hapen negociatat për Tiranën e Shkupin

1


Etiketa: , , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas