Kryesore

Varhelyi: Marrëveshja e 5 qershorit të mos tjetërsohet

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 17:08 - 23/07/20 |
mapo.al

Komisioneri i BE-së për Zgjerimin, Oliver Varhelyi ka përshëndetur miratimin e ndryshimeve në Kodin Zgjedhor nga Kuvendi sot.


Përmes Twitter-it, ai shkruan se ky është një kusht kyç të Këshillit Europian në lidhje me integrimin.


Varhelyi nxit palët që të vazhdojnë diskutimet për ndryshime shtesë, duke mos tjetërsuar marrëveshjen e 5 qershorit.


“Mirëpres miratimin e ndryshimeve në Kodin Zgjedhor, në përputhje me marrëveshjen e 5 qershorit. Kjo përmbush një kusht kyç të Këshillit të Evropës. Për çdo ndryshim shtesë, u bëj thirrje të gjitha palëve të vazhdojnë diskutimet, në mënyrë që fryma dhe rezultatet e marrëveshjes së 5 qershorit të të mos tjetërsohen“.


LEXO EDHE: 

“5 qershori”/ Komisioni Europian: Përmbush një nga kushtet kyçe për negociatat

Reforma Zgjedhore, Kuvendi voton me 99 vota pro marrëveshjen e 5 qershorit


Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas