Aktualitet

Varianti indian, OBSH: S’ka nevojë për doza përforcuese vaksinash


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 20:46 - 21/06/21 |
mapo.al

Ndërkohë që disa qeveri dhe zyrtarë të farmaceutikës përgatiten për një dozë përforcuese të Covid-19 që synojnë variantet më infektive të virusit, autoritetet shëndetësore thonë se është shumë herët për të treguar nëse do të kërkohen.


“Ne nuk kemi informacionin e nevojshëm për të rekomanduar nëse do të jetë i nevojshëm një përforcues.”,- tha Soumya Swaminathan, shkencëtare e Organizatës Botërore të Shëndetësisë.


Një thirrje e tillë është e parakohshme, në një kohë kur personat me rrezik të lartë në pjesën më të madhe të botës nuk kanë përfunduar akoma kursin e parë të vaksinimit, tha Swaminathan.Dozat përforcuese kundër Covid-19 me shumë mundësi do të fillojnë të bëhen në Mbretërinë e Bashkuar në vjeshtë për të shmangur një tjetër rritje infeksionesh gjatë dimrit. Shtatë vaksina të ndryshme po testohen te vullnetarët në Angli, në studimin e parë në botë, tha sekretari i shëndetësisë Matt Hancock muajin e kaluar.

Lexo edhe :  1-12 shtator, 45 viktima dhe mbi 10 mijë raste me COVID


Britania e Madhe, e cila ka inokuluar një pjesë të madhe të njerëzve në krahasim me çdo vend tjetër të pasur në botë është detyruar të vonojë heqjen e kufizimeve pasi po rikthehen shifrat e larta të infektimeve si pasojë e variantit indian, Delta, i cili është më infektivi deri më tani.1


Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas