Vazhdojnë trazirat në Suedi pas djegies së Kuranit

Për të katërtën ditë vazhdojnë trazirat në disa qytete suedeze, të shkaktuara nga djegia e një Kurani nga një grup i ekstremit të djathtë anti-emigrant.

Mediat lokale thanë se tre persona u plagosën në qytetin lindor të Norrköping të dielën, kur policia qëlloi me të shtëna paralajmëruese ndaj rebelëve.Disa automjeteve u dogjën dhe të paktën 17 persona u arrestuan.

Të shtunën, disa automjete dhe një autobus u dogjën në qytetin jugor të Malmos gjatë një mitingu të ekstremit të djathtë.

Më herët, qeveritë e Iranit dhe Irakut thirrën të dërguarit në Suedi për të protestuar për djegien.

Ekstremisti danezo-suedez Rasmus Paludan, i cili drejton lëvizjen Stram Kurs, ose Hard Line, tha se ai kishte djegur tekstin më të shenjtë të Islamit dhe do të përsëriste veprimin.

Të paktën 16 oficerë policie u raportuan se u plagosën dhe disa automjete policie u shkatërruan gjatë trazirave të enjten, të premten dhe të shtunën në vendet ku grupi i ekstremit të djathtë planifikoi protesta, duke përfshirë në periferi të Stokholmit dhe në qytetet Linköping dhe Norrköping.

Paludan kishte paralajmëruar se do të mbante një tjetër tubim në Norrköping të dielën, duke bërë që kundër-demonstruesit të mblidheshin atje, raportoi Deutsche Welle.

Shefi i policisë kombëtare të Suedisë Anders Thornberg tha në një deklaratë të shtunën se demonstruesit kishin treguar indiferencë ndaj jetës së policëve, duke shtuar: “Ne kemi parë trazira të dhunshme më parë. Por kjo është diçka tjetër.”


Fatal error: Uncaught ___C_0: (E_ERROR) Trying to access array offset on value of type bool in /home/gazetamapo/public_html/wp-includes/js/tinymce/skins/wordpress/images/formatting.config:252 Stack trace: #0 /home/gazetamapo/public_html/wp-content/themes/mapo/class/Module/Block/Block_9_View.php(13): ___C_5->_errorHandler(2, 'Trying to acces...', '/home/gazetamap...', 13) #1 /home/gazetamapo/public_html/wp-content/themes/mapo/class/Module/Block/Block_9_View.php(17): JNews\Module\Block\Block_9_View->get_demo_style() #2 /home/gazetamapo/public_html/wp-content/themes/mapo/class/Module/Block/Block_9_View.php(74): JNews\Module\Block\Block_9_View->get_image_size() #3 /home/gazetamapo/public_html/wp-content/themes/mapo/class/Module/Block/Block_9_View.php(63): JNews\Module\Block\Block_9_View->build_column(Array, 'jeg_col_2o3') #4 /home/gazetamapo/public_html/wp-content/themes/mapo/class/Module/Block/Block_9_View.php(47): JNews\Module\Block\Block_9_View->render_column(Array, 'jeg_col_2o3') #5 /home/gazetamapo/public_html/wp-content/themes/mapo/class/Module/Block/BlockViewAbstract.php(17): JNews\Module\Block\Block_9_View->render_output(Array, 'jeg_col_2o3') #6 /home/gazetamapo/public_html/wp-content/themes/mapo/class/Module/ModuleViewAbstract.php(165): JNews\Module\Block\BlockViewAbstract->render_module(Array, 'jeg_col_2o3') #7 /home/gazetamapo/public_html/wp-content/themes/mapo/class/Single/SinglePost.php(1265): JNews\Module\ModuleViewAbstract->build_module(Array) #8 /home/gazetamapo/public_html/wp-content/themes/mapo/class/Single/SinglePost.php(205): JNews\Single\SinglePost->related_post(false) #9 /home/gazetamapo/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php(307): JNews\Single\SinglePost->related_post_hook('') #10 /home/gazetamapo/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php(331): WP_Hook->apply_filters(NULL, Array) #11 /home/gazetamapo/public_html/wp-includes/plugin.php(474): WP_Hook->do_action(Array) #12 /home/gazetamapo/public_html/wp-content/themes/mapo/fragment/post/single-post-1.php(66): do_action('jnews_single_po...') #13 /home/gazetamapo/public_html/wp-includes/template.php(772): require('/home/gazetamap...') #14 /home/gazetamapo/public_html/wp-includes/template.php(716): load_template('/home/gazetamap...', false, Array) #15 /home/gazetamapo/public_html/wp-includes/general-template.php(204): locate_template(Array, true, false, Array) #16 /home/gazetamapo/public_html/wp-content/themes/mapo/single.php(16): get_template_part('fragment/post/s...') #17 /home/gazetamapo/public_html/wp-includes/template-loader.php(106): include('/home/gazetamap...') #18 /home/gazetamapo/public_html/wp-blog-header.php(19): require_once('/home/gazetamap...') #19 /home/gazetamapo/public_html/index.php(17): require('/home/gazetamap...') #20 {main} thrown in /home/gazetamapo/public_html/wp-includes/js/tinymce/skins/wordpress/images/formatting.config on line 252