Bota

VIDEO/ I fundit ngordhi në 1936, Tigri i Tasmanisë ende s’është zhdukur

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 17:09 - 16/10/19 |
mapo.al

Dokumentet e qeverisë zbulojnë se në tre vitet e fundit ka pasur një mori pamjesh të tigrave tasmaniane, megjithëse kafsha konsiderohet e zhdukur, raporton ‘Daily mail’.


<
>
iktura goja tigri

Lloji i ngjashëm me macet, i njohur si Thylacine, u zhduk më shumë se 80 vjet më parë në Tasmania.

Kafsha zyrtarisht u zhduk në Australi kur anëtari i fundit i species, i quajtur Benjamin, ngordhi në kopshtin zoologjik Hobart në 1936.


Por të paktën tetë shenja të ekzistencës së Tigrit të Tasmanisë janë raportuar që nga shtatori 2016, sipas dokumenteve nga Departamenti i Industritë, Parqeve, Ujit dhe Mjedisit.

Raportimi i fundit ishte në Gusht, ku një person tha se pa një tigër të tillë në tokën e tij. Një çift nga Australia perëndimore tha se pa një tigër Tasmanie ndërkohë që po kalonin rrugën afër lumit Pieman, në zonën e bregut perëndimor të Tasmanisë në janar të 2018.
Etiketa: ,

CLOSE
CLOSE
Pas