Aktualitet

Vdekja e minatorit, shoqërohen në polici tekniku dhe inxhinieri i minierës


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 11:04 - 20/09/21 |
mapo.al

Pas gjetjes së trupit të pajetë të 61-vjeçarit Muharrem Plaku në një nga galeritë e zonës D të minierës së Bulqizës, policia ka bërë shoqërimet e para.


Uniformat blu kanë shoqëruar në komisariat teknikun Saba Hasani 54 vjeç dhe inxhinierin e minierës Veli Losha, 61 vjeç.


Këta të fundit pritet të japin dëshmi në lidhje me ngjarjen e rëndë dhe nëse janë zbatuar të gjitha rregullat e sigurimit gjatë punës në këtë galeri.Njoftimi i PolicisëBulqizë Në vijim të ngjarjes së ndodhur me datë 15.09.2021, ku si pasojë e shembjes së një masivi materiali (minerali e inerte), mbeti i bllokuar në një galeri kromi shtetasi M.P., 60 vjeç, pas disa ditësh pune të pandërprerë për pastrimin e galerisë, rreth orës 23.50, datë 19.09.2021, u bë e mundur gjetja e trupit dhe nxjerrja e tij nga galeria. Për ngjarjen e mësipërme është ndaluar nga Policia drejtuesi teknik i një subjekti minerar, si dhe është proceduar penalisht në gjendje të lirë tekniku i subjektit minerar.

Nga Specialistët për Hetimin e Krimit në Komisariatin e Policisë Bulqizë, u bë ndalimi i shtetasit V. L., 61 vjeç, banues në Bulqizë, (me detyrë Drejtues teknik) si dhe filloi procedimi penal në gjendje të lirë për shtetasin S. H., 54 vjeç, banues në Bulqizë, (me detyrë Teknik miniere), për veprën penale “Shkelja e rregullave të mbrojtjes në punë”.

Shtetasit e lartëpërmendur kanë patur detyrimin ligjor për kontrollin e vazhdueshëm të gjendjes teknike të galerisë, ku si pasojë e neglizhencës së tyre, mesditën e datës 15.09.2021, në një nga nënkatet e një subjekti minerar, është shembur një masiv materiali dhe për pasojë ka humbur jetën 60 vjeçari (punëtor në minierë). Materialet procedurale i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Dibër për veprime të mëtejshme.

LEXO EDHE: 

U fut poshtë strukturës së drurit për t’u mbrojtur, si vdiq minatori në Bulqizë

Pas 6 ditë kërkimesh, gjendet i pajetë minatori 61-vjeçar në Bulqizë

66


Etiketa: , , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas