KMR

Vendi më i rrezikshëm që ka ekzistuar në historinë e Tokës

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 19:08 - 29/04/20 |
mapo.al

Shkencëtarët kanë gjetur ndoshta vendin më të rrezikshëm që ka ekzistuar në historinë e Tokës. 100 milionë vjet më parë, shumë grabitqarë dhe disa lloje krokodilësh thuhej se kishin jetuar në juglindje të Marokut.Paleontologët në Universitetin e Detroit Mercy dhe Universitetin e Portsmouth, kanë analizuar vertebrat e shumta fosile nga zona për një studim në revistën speciale ZooKeys. Mbetjet datojnë nga periudha Kretace. Pasqyra e fosileve është “një dritare në epokën e dinozaurëve në Afrikë”, thuhet në një shkrim të autorit kryesor, Nizar Ibrahim.


See the source image
Një sistem i madh lumi ekzistonte atje 100 milionë vjet më parë. Katër dinozaurë të mëdhenj grabitqarë jetuan atje. Një prej tyre ishte Carcharodontosaurus (“hardhucë ëme dhëmbë të mprehtë”), një nga dinozaurët më të mëdhenj mishngrënës që kanë jetuar ndonjëherë. Ishte e gjatë mbi 8 metra dhe dhëmbët e saj u rritën deri në 20 centimetra.


See the source image


Deltadromeus, i cili ishte gjithashtu 8 metra i gjatë dhe mund të vraponte veçanërisht shpejt me këmbët e tij të holla, ishte në këtë vend. Studiuesit gjetën gjithashtu fosile të Spinosaurus dhe Abelisaurus, të cilat janë të lartë deri 18 metra.
Në një vend ku një njeri udhëtar nuk do të mbijetonte shumë gjatë, ky ishte ndoshta vendi më i rrezikshëm në historinë e planetit tokë”, tha Ibrahim.

See the source image


Etiketa:

CLOSE
CLOSE
Pas