Aktualitet

Vendim historik në Itali, Gjykata: Kultivimi i marijuanës në shtëpi nuk është krim


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 17:15 - 27/12/19 |
mapo.al

Në Itali nuk është më krim kultivimi i marijuanës në shtëpi, kur sasia është modeste. Ky është vendimi i bujshëm i Gjykatës së Apelit italiane, që ndryshon tërësisht vendimin e vitit 2008 të po së njëjtës gjykatë.


Në gjykimin e atëhershëm, kultivimi quhej ilegal edhe në rastin e konsumit personal. Por disa ditë më parë, duke arsyetuar mbi rastin e një të riu napoletan i cili ishte dënuar me 1 vit për mbjelljen e dy bimëve të marijuanës.


Gjykata vendosi se “nuk mund të ndiqet penalisht kultivimi i dimensioneve minimale për konsum personal, dhe që nuk lidhet me shitjen e produktit në tregun e lëndëve narkotike”.Pritet që me vendimin e Gjykatës, ballkonet e shtetit fqinj të “gjelbërohen” gjithmonë më shumë.1
Etiketa: ,

CLOSE
CLOSE
Pas