Aktualitet

Vendimi i Kushtetueses/ Isa Mustafa: Të gjithë duhet ta zbatojmë

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 09:00 - 29/05/20 |
mapo.al

Kryetari i partisë Lidhja Demokratike e Kosovës, Isa Mustafa, ka thënë se aktgjykimi i Gjykatës Kushtetuese, që la në fuqi dekretin e presidentit Thaçi për t’i kaluar mandatin për formimin e qeverisë së re Avdullah Hotit, dëshmon se shteti i Kosovës dhe drejtësia po funksionon.


Sipas tij, “LDK gjithëherë ka respektuar vendimet e kësaj Gjykate dhe kemi kontribuar që ky institucion të jetë i pavarur dhe ta gëzojë besimin e plotë“.


“Janë këto personalitete që mbajnë peshën e drejtësisë dhe demokracisë në shtetin tonë të ri. Vendimi i Gjykatës nuk i destinohet një partie dhe një grupi, por një zgjidhjeje kushtetuese e cila do të vlejë për të gjithë ne, tani dhe në të ardhmen”.


“I takon Qeverisë së ardhshme, të drejtuar nga LDK që të mbajë peshën e demokracisë dhe të kësaj drejtësie të ndarë nga Gjykata Kushtetuese”.


“Vendimi i Gjykatës Kushtetuese është i qartë. Të gjithë duhet ta respektojmë dhe ta zbatojmë”, thekson ai.


Etiketa:

CLOSE
CLOSE
Pas