Aktualitet

Vendimi/ Ja sa shpërblim do të marrin pensionistët për festat


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 13:35 - 24/12/19 |
mapo.al

Qeveria ka vendosur sot të shpërblejë të gjithë pensionistët në vend me rastin e festave të fundvitit. Nga vendimi përfitojnë 663 mijë pensionistë.


Lajmin e ka dhënë ministrja e Financave dhe Ekonomise, Anila Denaj, gjatë nje konference per shtyp, duke thënë se qeveria e mbajti premtimin pavarësisht gjendjes së vështirë shkaktuar edhe për shkak të emergjencës pas tërmetit.


“Këshilli i Ministrave vendosi sot akordojë bonusin 3 mije lekë për secilin pensionist dhe gjithë ata që trajtohen me fonde në këtë kategori”– tha ministrja.Sipas saj, edhe pse ishte një vit jo i lehtë, duke i shtuar pasojat e tragjedisë së tërmetit, qeveria miratoi bonuesin, nga i cili do të përfitojnë pensionistët në vend, përfshirë ata me pensione invaliditeti, pensione familjarë, apo ata që marrin trajtime të veçanta financiare si ish-minatorët apo ish-ushtarakë në pension të parakohshëm.
1
Etiketa: ,

Pas