Politika

Vendimi për negociatat/ Soreca apel partive politike: Dialogoni

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 18:56 - 18/06/19 |
ro ot

Ambasadori i Bashkimit Europian në Tiranë, Luigi Soreca, ka reaguar pas deklaratës së Këshillit Europian për shtyrjen në vjeshtë të vendimit për hapjen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.


Me një postim në Twitter, Soreca i bën sërish apel palëve politike që të nisin sa më parë dialogun për zgjidhjen e krizës politike, ndërsa shton se nuk ka kohë për të humbur.


“Këshilli europian ka riafirmuar sot angazhimin e saj për hapjen e negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Në pikëpamje të tetorit të ardhshëm “vendim i qartë dhe substancial” nga Këshilli, tani është koha që të gjitha institucionet të vazhdojnë të përqendrohen në procesin e reformave, në veçanti në reformën në drejtësi,dhe për të rinisur urgjentisht një dialog me të gjitha partitë për të kapërcyer situatën e tanishme politike, për të siguruar që Shqipëria të mund të vazhdojë në rrugën e saj drejt anëtarësimit në BE. Nuk ka kohë për të humbur. 2/2”, shkruan ai.
Etiketa: , , ,

Pas