Aktualitet

Versioni iOS 14 për iPhone/ Tashmë Apple ju tregon se kur jeni duke u përgjuar


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 11:14 - 21/09/20 |
mapo.al

Apple ka lëshuar së fundmi në treg versionin e qarkut iOS 14, me disa përmirësime madhore si dhe me hile të tjera më të vogla për mënyrën e funksionimit të iPhone.


Një prej këtyre të fundit është opsioni i privatësisë i cili i jep përdoruesve më shumë informacion mbi mënyrën si dhe kur janë duke u përgjuar dhe ndalon aplikacionin përkatës ta bëjë këtë.


Celulari i ri ka një dritë të gjelbër ose portokalli në cep që tregon se kur një aplikacion përdor mikrofonin apo kamerën e celularit tuaj. Nëse drita ndizet do të thotë se programet po përgjojnë përdoruesin.Nëse drita është portokalli atëherë ajo i referohet mikrofonit të aparatit dhe nëse është e gjelbër do të thotë se po përdoret kamera juaj.


Nëse kaloni me gisht poshtë në ekran, hapet dritarja e qendrës së kontrollit dhe tregohet se cili aplikacion po e bën këtë.

Sinjali funksionon si për aplikacionet e vetë Apple ashtu dhe palë të treta apo ato pirate.

Zakonisht përdoruesit provojnë përdorime të caktuara gjatë instalimi të aplikacioneve, por deri tani nuk ishte ditur se kur e bënin ato këtë.

Opsioni është pjesë e disa ndryshimeve që Apple ka shtuar pas kritikave për të qenë më transparent mbi të dhënat e përdoruesve.

Apple ka marrë disa angazhime publike për privatësinë e përdoruesve teksa kreu ekzekutiv Tim Cook i është referuar asaj si “një nga të drejtat njerëzore”. /TCh/

1


Etiketa: , , , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas