Aktualitet

Vetëm 34 vjeçe, njihuni me kryeministren e re të Finlandës (FOTO)
Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 12:19 - 09/12/19 |
mapo.al

Sanna Marin, vetëm 34 vjeçe, do të jetë kryeministrja më e re në botë. Ish-ministrja e Transportit të Finlandës, u zgjodh kryeminstre nga Partia e saj Social-Demokrate, pas dorëheqjes së Antti Rinnes.​


Ajo pritet ta bëjë betimin këtë javë dhe do të udhëheqë një koalicion të qendrës së majtë, me pesë parti të kryesuara nga gra.


<
>
Sanna Marin9 Sanna Marin5 Sanna Marin10 Sanna Marin6 Sanna Marin3 Sanna Marin2 Sanna Marin1 Sanna Marin Sanna Marin8 Sanna Marin7 Sanna Marin4

Kryeministri i deritashëm i Finlandës, Anti Rinne, dha dorëheqje, pasi një parti në koalicionin e tij tha se ka humbur besimn në të, për shkak të trajtimit të një greve të punëtorëve të postës.


Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas