Video / A duhet të rikandidojë Dako? Deputeti i PS: Njësoj sikur Basha të kandidonte pas 21 janarit

Deputetët socialistë janë gjendur në vështirësi kur janë pyetur në lidhje me situatën në të cilën ndodhet kryebashkiaku socialist i Durrësit Vangjush Dako. Më kategorik ndër ta është deputeti Erjon Braçe. Pyetjes së gazetarit Sokol Balla, se a duhet të kandidojë Vangjush Daka në krye të Bashkisë së Durrësit, Erion Braçe i është përgjigjur me ironi se është njëlloj si të them se a duhej Lulzim Basha të kandidonte për kreun e Bashkisë së Tiranës pas vrasjes së 21 janarit.

“Është njëlloj si të them unë a duhet të kandidonte Lulzim Basha, në krye të bashkisë së Tiranës, pas vrasjes së katër personave më 21 janar në bulevard qe kishin kaluar vetëm katër muaj nga ngjarja. Edhe pse mendoj se nuk është një krahasim i njëjtë, pasi vrasjet janë vërtetuar, ndërsa përgjimet për Dakon kanë dalë këtë mëngjes, dhe akoma nuk ka një version zyrtar.”Ndërkohë, deputeti Arben Pëllumbi shprehet se problemi nuk është të kërkosh votën e personave të inkriminuar, por të bësh kompromise e bashkëpunim me ta.

“Unë nuk di të ketë fakte të tilla. Është një njeri që voton, është një qytetar që ka votuar edhe dje, edhe pardje, edhe vjet edhe para 10-vjetësh. Vota është votë, ti mund ta takosh, por është tjetër gjë të bësh kompromise, ësthë tjetër gjë të kërkosh të shesësh votën, është tjetër gjë të bësh marrëveshje. Të kërkosh si një njeri i thjeshtë, si një njeri që voton, të kërkosh votën e tij çfarë të keqje ka”, tha ai.

Më kategorik është deputeti, Adnor Shameti, i cili është më seleksionues për personat të cilëve u kërkon votën.

“Nuk është normale, por duhet të provohet, lërjani gjykatës dhe prokurorisë”, tha Shameti.

Edhe deputetja Kloditla Bushka tha: “Asnjë zyrtar i lartë nuk duhet të bashkëpunojë me asnjë gurp dhe të kryejë aktivitet të jashtëligjshëm”.

Ndërsa socialist Alket Hyseni, ka një tjetër përgjigje, kur pyetet nëse është normale, që kryebashkiaket të bashkëpunojnë me grupe kriminale për të marrë votat.

“Unë nuk kam dëshirë të bëhem kryetar Bashkie”, tha ai

Një ditë më parë, në media u publikuan përgjime, në të cilat Kryebashkiaku i Durrësit Vangjush Dako komunikon në telefon me një person të quajtur Nicce, i akuzuar si pjesë e grupit të Avdylajve.

Kronika në vijim ju njeh me komentet e ligjvënësve socialistë, për rastin në fjalë.


Fatal error: Uncaught ___C_0: (E_ERROR) Trying to access array offset on value of type bool in /home/gazetamapo/public_html/wp-includes/js/tinymce/skins/wordpress/images/formatting.config:252 Stack trace: #0 /home/gazetamapo/public_html/wp-content/themes/mapo/class/Module/Block/Block_9_View.php(13): ___C_5->_errorHandler(2, 'Trying to acces...', '/home/gazetamap...', 13) #1 /home/gazetamapo/public_html/wp-content/themes/mapo/class/Module/Block/Block_9_View.php(17): JNews\Module\Block\Block_9_View->get_demo_style() #2 /home/gazetamapo/public_html/wp-content/themes/mapo/class/Module/Block/Block_9_View.php(74): JNews\Module\Block\Block_9_View->get_image_size() #3 /home/gazetamapo/public_html/wp-content/themes/mapo/class/Module/Block/Block_9_View.php(63): JNews\Module\Block\Block_9_View->build_column(Array, 'jeg_col_2o3') #4 /home/gazetamapo/public_html/wp-content/themes/mapo/class/Module/Block/Block_9_View.php(47): JNews\Module\Block\Block_9_View->render_column(Array, 'jeg_col_2o3') #5 /home/gazetamapo/public_html/wp-content/themes/mapo/class/Module/Block/BlockViewAbstract.php(17): JNews\Module\Block\Block_9_View->render_output(Array, 'jeg_col_2o3') #6 /home/gazetamapo/public_html/wp-content/themes/mapo/class/Module/ModuleViewAbstract.php(165): JNews\Module\Block\BlockViewAbstract->render_module(Array, 'jeg_col_2o3') #7 /home/gazetamapo/public_html/wp-content/themes/mapo/class/Single/SinglePost.php(1265): JNews\Module\ModuleViewAbstract->build_module(Array) #8 /home/gazetamapo/public_html/wp-content/themes/mapo/class/Single/SinglePost.php(205): JNews\Single\SinglePost->related_post(false) #9 /home/gazetamapo/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php(307): JNews\Single\SinglePost->related_post_hook('') #10 /home/gazetamapo/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php(331): WP_Hook->apply_filters(NULL, Array) #11 /home/gazetamapo/public_html/wp-includes/plugin.php(474): WP_Hook->do_action(Array) #12 /home/gazetamapo/public_html/wp-content/themes/mapo/fragment/post/single-post-1.php(66): do_action('jnews_single_po...') #13 /home/gazetamapo/public_html/wp-includes/template.php(772): require('/home/gazetamap...') #14 /home/gazetamapo/public_html/wp-includes/template.php(716): load_template('/home/gazetamap...', false, Array) #15 /home/gazetamapo/public_html/wp-includes/general-template.php(204): locate_template(Array, true, false, Array) #16 /home/gazetamapo/public_html/wp-content/themes/mapo/single.php(16): get_template_part('fragment/post/s...') #17 /home/gazetamapo/public_html/wp-includes/template-loader.php(106): include('/home/gazetamap...') #18 /home/gazetamapo/public_html/wp-blog-header.php(19): require_once('/home/gazetamap...') #19 /home/gazetamapo/public_html/index.php(17): require('/home/gazetamap...') #20 {main} thrown in /home/gazetamapo/public_html/wp-includes/js/tinymce/skins/wordpress/images/formatting.config on line 252