Aktualitet

VIDEO/ Gazetari: Vlora është plot me parcela kanabisi, paratë do të përdoren në zgjedhje


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 18:55 - 06/11/20 |
mapo.al

Vlora është e mbytur me parcela kanabisi. Denoncimin me pamje e ka bërë gazetari Artan Hoxha, i cili ka publikuar pamje të reja të kultivimit të kanabisit në zonat mes Dukatit dhe Tërbaçit të Vlorës.


Duke folur në studion e ABC me gazetarin Endri Xhafo, Hoxha tha se pamjet janë marrë në fund të muajit Tetor dhe kjo tregon se mbjellja është bërë përgjatë muajit gusht.


Ai tha se këtë vit është vënë re një fenomen tjetër në krahasim me vitet e tjera ku kultivuesit e kanabisit kanë shfrytëzuar periudha të ndryshme kohore për mbjelljen e kanabisit për të shmangur sezonet ku ka ka kontrolle të shtuara.Ai e lidhi këtë me dy fenomene të ndryshme, e para fakti që jemi në vit parazgjedhor, dhe e dyta pandemia e koronavirusit e cila ka ulur kontrollet e policisë në terren për shkak të angazhimeve të tjera dhe ka ndaluar të rinjtë për të punuar jashtë vendit.


‘Pamjet janë marrë në fund të muajit të Tetor, para një jave. Prandaj mua më habiti se kjo do të thotë se është mbjellë gjatë muajit gusht. Në fund të muajit shtator policia e shtetit bëri një aksion dhe gjeti një sasi prej 20 mijë rrënjësh. Është mbjellë njëherë dhe është rimbjellë për herë të dytë. Kultivuesit kanë shmangur monitorimin.

Në foto duket zona pyjore mes pishave. Janë rezervuarit e ujit për t’i dhënë ujë bimës. Të gjitha këto denoncime kanë pasur një qëllim, për të thënë se në një vit parazgjedhor ka rritje të kultivimit të kanabisit. Duke qenë në pandemi policia është e angazhuar edhe në gjëra të tjera përfshirë edhe këtë punën e maskave. Ka patur shumë fuqi punëtore sepse të rinjtë që shkonin jashtë në sezonin veror kanë mbetur në Shqipëri’, deklaroi Artan Hoxha.

1


Etiketa: ,

Pas