Aktualitet

Video shprese/ Pacientët me koronavirus ‘vallëzojnë’ me mjekët
Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 09:09 - 14/02/20 |
mapo.al

Pacientët kronikë të koronavirusit kanë kryer vallëzime në grup, ndërsa janë duke u trajtuar në njësitë e karantinës për të qëndruar të aftë dhe pozitivë.


Videot që qarkullojnë në mediat sociale tregojnë se personat kryejnë lëvizje me muzikë të lumtur, të udhëhequr nga punonjës të mjekësisë në kostume hazmatike, në spitale të ndryshme.


Në një nga videot, mjekët shihen duke u mësuar njerëzve një valle tradicionale Uguriane me shpresën për t’i mbajtur pacientët aktiv dhe duke u sjellë atyre optimizëm, shkruan Daily Mail.


Ky lloj i vallëzimit në grup shpesh përshkruhet si ‘vallëzim katror’ në Kinë.


Për shkak të kufizimeve të turmave të mëdha në vendet publike të vendosura pas shpërthimit të koronavirusit, pacientët kanë vendosur të vallëzojnë brenda njësive të karantinës.

Spitalet gjithashtu siguruan pajisje profesionale dhe folës me zë të lartë për pacientët për të kryer ushtrimin fizik.

Pacientët që morën pjesë në aktivitet, të gjithë kishin simptoma të vogla dhe inkurajoheshin nga mjekët që të qëndronin aktiv, sipas mediave shtetërore CCTV.


Etiketa:

CLOSE
CLOSE
Pas