Aktualitet

VIDEO/ Talebanët rrethojnë Luginën Panjshir dhe kërkojnë dorëzimin e rebelëve


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 14:42 - 02/09/21 |
mapo.al

Talebanët kanë rrethuar Luginën Panjshir, e vetmja zonë të cilën nuk kanë mundur dot ta pushtojnë në gjithë Afganistanin.


Për shkak të historisë, pozicionit strategjik dhe njerëzve, kjo luginë ka qenë për shumë vite e pamposhtur si nga sovjetikët dhe nga talebanët.
Kësaj radhe duket se talebanët me pushtetet që zotërojnë do ta mposhtin rezistencën edhe pse i kanë lënë një opsion rebelëve për t’u dorëzuar.Talebanët kërkojnë negociata me rebelët për një zgjidhje, ndërsa këta të fundit e kanë bërë të qartë se duan një shtet të decentralizuar me pushtetet e ndara mes grupeve të ndryshme etnike.Thuhet se në Luginën Panjshir fshihen disa prej armiqve të talebanëve që i frikësohen ekzekutimit në rast se bien në dorë të tyre.

1


Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas