Aktualitet

Viti i Ri ndryshe – S’do lejohen festime në sheshe e rrugë pas orës 20:30
Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 19:08 - 30/12/20 |
mapo.al

Asnjë qytetar nuk do të lejohet të festojë në shesh apo rrugët e kryeqytetit pas orës 20:30 sipas vendimit të Komitetit Teknik të Ekspertëve, masë e cilat do të jetë në fuqi deri më 4 Janar.Nëndrejtori i Policisë Bashkiake, Toni Beni thotë se për të gjithë ata që do të shkelin aktin normativ do të ketë masë administrative me gjobë 3 mijë lekë.


“Policia Bashkiake vazhdon kontrollet deri në momentin e ndalimit të lëvizjes së njerëzve e cila është në bazë të aktit normativ për pandeminë të Covid. Akti Normativ nuk parashikon data, hyn në fuqi dhe deri në përfundim të tij respektohet qoftë data 31, apo 1 dhe 2. Në fashën e orarit që nuk lejohet policia do marrë masa sipas legjislacionit në fuqi duke këshilluar dhe masa administrative sikundër e parashikon ligji”.
Kontrolle do të ushtrohen edhe në subjektet e bar-restoranteve, të cilat në disa raste kanë shkelur orarin e kufizimit.“Ka patur disa raste. Në rastet kur janë konstatuar bare dhe restorante janë njoftuar autoritet përkatëse”.


Do të jenë rreth 15 patrulla të cilat do të monitorojnë rrugët dhe zonat e kryeqytetit për qytetarë dhe subjektet që do shkelin vendimin pas orës 20:30.

1


Etiketa: , , , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas